От агенция "Митници" съобщиха, че за последния месец у нас не е внасяно птиче месо от Румъния.
От началото на септември до седми октомври от Турция у нас са влезли над 164 тона птиче месо, от които за директно потребление - близо 87 тона.
Засега не се налага да бъдат предприети допълнителни мерки по границите за преминаващите хора, нито забрана за пътуване в съседните страни, съобщиха от министерството на здравеопазването.
Причината е, че няма случаи на заболели хора от птичи грип в Европа. От представителството на Световната здравна организация в София уточниха, че при нужда, организацията ще предостави на хора, които са имали контакт с болни птици, диагностични пакети и антивирусни лекарства.

Единствените регистрирани случаи на заболели хора от птичия грип са били в азиатските държави през 2003 година.
На практика от тези 119 потвърдени случаи няма хора, които да се са заразили по елементарен начин, т.е. при консумация на птици. Единствено при двама виетнамски граждани има съмнение, че заразяването е станало чрез консумация на сурова патешка кръв-защото имат такава традиция.
При всички останали заразяването е станало при пряк контакт с болни или заразени птици.

Вирусът се намира в най-голяма концентрация в изпражненията и би трябвало заразяването да става чрез замърсени ръце, храна, вода , вдишване.
Ако селските, горските стопани или ловните дружинки намерят умряла птица особено от видовете гъски и патици трябва незабавно да уведомят ветеринарните власти. Епидемиолозите отново напомнят да се спазва добра лична хигиена.
Винаги след боравене с птици, след влизане в тези стопанства трябва да се мият ръцете. Трябва да се внимава и при приготвянето на храна. Тя трябва да бъде добре термично приготвена.

Въпреки че противогрипните ваксини не помагат срещу вируса на птичия грип, епидемиолозите препоръчват имунизация, за да не се комбинират двата вируса. Ако това стане, ще бъде възможно и предаването на заразата от човек на човек.

Допълнителни мерки да не се допусне разпространяване на птичи грип на българска територия взеха днес държавните органи. Засилен е контролът на преминаващите през граничните пунктове Силистра, Дунав мост, Капитан Андреево и Малко Търново. Областният управител на Силистра се разпореди от влизащите в България да бъдат конфискувани всички хранителни продукти от птичи произход с изключение на фабрично консервираните.

На всички гранични служители, ловци и лесничеи е разпоредено да следят за смъртността при дивите и домашните птици и ако се натъкнат на мъртви пернати да уведомят ветеринарните служби.

Местните специалисти са най-разтревожени от предстоящата миграция на дивите гъски, които традиционно зимуват в Сребърна.
От днес е забранена търговията с живи птици в силистренско. Според здравните специалисти, засега не се налага масова имунизация на хората, но желаещите могат да бъдат ваксинирани.
На Дунав мост от днес също започнаха масови проверки на преминаващите за внос на птиче месо.

Като превантивна мярка за сигурност през тази седмица всички ветеринарни специалисти са ангажирани с проверки по граничните села и наблюдение на епизоотичната обстановка.

Много от дивите птици, които зимуват в България, влизат в нашата страна от Румъния.
От Българското дружество за защита на птиците съобщиха, че техни екипи непрекъснато наблюдават миграцията на птиците в цяла България

Заради кръстопътното ни положение над България непрекъснато прелитат десетки милиони птици.
те преминават на височина от земята до около 1500 метра и е практически невъзможно този поток да бъде спрян, а всяка птица може да бъде вирусоносител.
Птиците идват от север, един лъч от Украйна, а друг от Румъния, където има съмнения за птичи грип. Двата лъча се събират край Бургас и оттам отлитат на юг.
Няма намерени в момента умрели диви птици, никъде, които да сочат за някаква заразеност на популацията на дивите птици с вируса на птичия грип.
Най-рискова е голямата белочела гъска, която е ловен вид и идва да зимува у нас след като преди това е била в Румъния. Всяка есен и зима у нас пристигат 250-хиляди такива белочели гъски. Местата, където зимува са Дуранкулак, н. Калиакра, Балчик, Провадия, Камчия, нос Емине и Бургас.