Всеки пети българин всяка година развива депресия, състояние на тревожност или зависимост от алкохол. Това показват първите обобщени резултати от национално изследване на здравето и стреса. Проучването се извърши по инициатива на Световната здравна организация.

За половин час на едно от най-оживените софийски кръстовища не премина нито един усмихнат човек. Въпреки хубавото време.
България е тревожна нация! Такъв е резултатът от проучване на психичното здраве на нацията. Анкетирани са българи на възраст над 18 години.

Българите най-често страдат от тревожност. Това означава, че са в постоянно очакване нещо лошо да им се случи.

Състоянието на тревожност лекарите описват с появата на сърцебиене, стягане на мускулите и чувство за безизходица. Много от анкетираните обобщават симптомите с думите "Умира ми се!".

При емоционални проблеми жените изпадат предимно в депресия, а мъжете стават зависими от алкохол.
Много малък е процентът на тези българи, които считат, че трябва да отидат на лекар. Малък е и процентът на тези, които ако отидат на лекар, той успява да разпознае, че те имат такова заболяване.

Едва 30% от развилите тези чести психични разстройства осъзнават проблема и търсят лекарска помощ. В повечето случаи твърде късно.
Това означава, че има един голям дял скрита болестност, която блокира уменията на хората да си вършат работата, да си гледат децата, да встъпват в емоционално-смислени връзки един с друг.

В сравнение с другите европейски държави резултатите са по-лоши само в Украйна. Все още се анализират причините, защо българите се усмихват все по-рядко.
Анкетираните посочват емоционален срив при развод, липса на пари и работа, домашно насилие или наследственост.

Специалистите обобщават, че само лекарствата не могат да решат емоционалните проблеми, а трябва и психологична помощ и допълнително обучение на семейните лекари.