
Това съобщи председателят на Държавната комисия за водно и енергийно регулиране Константин Шушулов.
В комисията започна обсъждане на предстоящото поскъпване. Шушулов поиска от топлофикационните дружества да намалят цената за мощност.
Новите цени се налагат заради 18 %-то увеличение в цената на природния газ и двойното поскъпване на мазута. Най- скъпа е енергията в Казанлък, където плащат почти двойно повече от останалата част на страната.
В София се очертават 16.7% поскъпване. В Пловдив ще искат около 17 % увеличение на цената. Във Варна 22%, а в Плевен 20 %. Към тези прогнозни увеличения трябва да се има предвид и поскъпването на топлоенергията с 11 % през юли тази година. В Шумен увеличението е 16.8%, но там исканата цена за мощност е 20 лева годишно - близо два пъти повече от останалите дружества. Почти без промяна ще остане цената на парното в Русе.
При предложената от Топлофикация София цена от 49 лева и 23 стотинки на мегават час месечната сметка за парно на апартамент 60 квадрата, който консумира по два и половина мегавата ще стане 123 лева, коментираха експерти.
"Всички наши клиенти знаят, че нашето гориво е природен газ. При това драстично увеличение на цената на природния газ съответно и ние не бихме могли да продаваме на цена като досега действащата", заяви Емил Антонов, зам.-директор на Топлофикация София.
Увеличението в цената за мощност с 2 лева в София, обаче няма да им бъде разрешено, категорични са от комисията. Цената за мощност ще остане на ниво от ноември миналата година - тоест 10 лева годишно. В Пловдив няма да се прилага максималното увеличение, увери директорът на дружеството.
Предстои обществено обсъждане на цените преди те да влязат в сила от първи ноември.