Протестното шествие на хората от Требич, Мрамор и Мировяне повече от месец е традиция всяка неделя преди обяд. На протеста пред терена, на който е разположена балиращата машина, хората се обединиха около идеята да подадат жалби до всички институции, включително европейски и световни организации.

Хората възнамеряват да сезират областния управител, европарламента, прокуратурата и световната здравна организация. Те подготвят и гражданско неподчинение срещу балирането на отпадъците в землището на Требич. За тази вечер е обявено първото блокиране на пътя на село Требич. До този момент хората се въздържат от блокиране на околовръстното шосе.

Столичната община все още не е дала указания къде да се извозват готовите бали с отпадъците на София. Това съобщиха за Би Ти Ви ръководителите на две от площадките за балиране - в промишления район на гара Искър и в село Требич.

Миналата седмица изпълняващият длъжността кмет на столицата Минко Герджиков обяви, че след балирането отпадъците ще се съхраняват в мини Чукурово и Бялата вода. 

От днес всяка от трите балиращи площадки трябва да обработва минимум по 350 килограма отпадъци на ден. От петък миналата седмица машината за балиране в промишлената зона на гара Искър, дневно балира между 400 и 500 бали, толкова колкото ще се налага да балира от днес след затварянето на сметището в Суходол.

На друга от трите площадки - тази между селата Требич и Мрамор не се балира въпреки че машината е инсталирана. Управителят на фирмата Даниел Александров обясни, че до утре ще бъде изграден път до площадката, по който да минават колите с боклуци.

Хората от Требич и Мрамор, които протестират повече от 40 дни срещу поставянето на инсталация в техния район, казаха пред нашата камера, че няма да могат да спрат колите на фирмите по чистота. Те са решени да упражняват всекидневен контрол върху това как се балират боклуците и дали се извозват навреме. Засега обаче не е ясно къде точно ще става това.