Днес започнаха консулатциите за съставяне на правителство за втория проучвателен мандат, който НДСВ ще получи като втора по големина парламентарна сила.

От НДСВ говориха днес с представители на БСП и на десните - "Демократи за силна България" и БНС.

НДСВ официално предложи на БСП левите да излъчат кандидата за министър-председател, в случай че се съгласят да влязат в коалиция с жълтите.

Това стана по време на първите консултации НДСВ-БСП, които продължиха едва половин час.

От НДСВ предложиха на БСП проект за принципите, на които да се основава евентуална бъдеща коалиция и проектодокумент с политическите приоритети.

Проверка на Би Ти Ви установи, че проектът, лансиран днес от НДСВ, в огромната си част буквално преповтаря политическите приоритети, под които преди няколко седмици се подписаха БСП и ДПС и които бяха обсъждани и с НДСВ преди тяхното оттегляне от преговорите.

Разликите са две.  Във варианта на НДСВ кабинетът се нарича "правителство на българските национални приоритети", докато във версията на БСП и ДПС се говореше за "правителство на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност".

Второто различие е, че явно НДСВ, за разлика от БСП, не вижда ДПС като нужен участник в бъдещата коалиция. Тя, по думите на заместник-председателя на жълтите Пламен Панайотов трябва да е максимално широка:

"Ядро следва да се явят НДСВ и БСП, тъй като без участието на която и да е от двете политически сили не е възможно България да има стабилно правителство."

Разбирането на НДСВ е, че ако при такава широка форумула коалиция "За България" е част от коалиционното споразумение така политическа сила, която има най-много места в Народното събрание трябва да има възможността да представи кандидатура или кандидатури за министър-председател.

Представителите на социалистите не изглеждаха въодушевени от офертата на НДСВ.

"Вижте, предложенията са така твърде обширни, по-скоро приличат на покана за коктейл, отколкото на покана за съвместна работа, но ще бъдат обсъдени", каза Димитър Дъбов от БСП. 

СИНХРОН - Христина Христова, НДСВ

На журналистическия въпрос "Защо решихте сега, че БСП е необходимият втори партньор, за да може да има стабилно правителство страната, а не при предишния кръг разговори?" Христина Христова отговори така:

"НДСВ за първи път е партия, на която се полага да бъде мандатоносител, ако се стигне до споразумение. В предишния период мандатоносител беше коалиция "За България"

Това дали мандатът за съставяне на правителство е в една политическа сила или не, се оказва решаващо и е в състояние да преобърне в значителна степен позициите й.

Впечатление прави, че този път ролите са огледално разменени. НДСВ е с голям преговарящ екип, БСП с малък. НДСВ предлага документи, екипът на левицата казва, че ще предаде на ръководството, което ще се произнесе по предложението.

Този път НДСВ са тези, които демонстрират желание за компромис. Стигат  дори до там да говорят за кандидат-премиер, излъчен от левицата. При положение, че както всички добре си спомняме в началото на преговорите с БСП преди по-малко от месец твърдяха, че единствено Симеон Сакскобургготски е премиерът, който може да гарантира реализацията на националните интереси.

Наблюдаваме една почти революционна промяна в позициите на НДСВ.

Само, че по мое лично мнение въпреки демонстрираното желание за максимална отстъпчивост едва ли ще се стигне до постигане на съгласие с БСП, които трудно ще простят на жълтите това, че активно помогнаха за отхвърлянето на кабинета "Станишев".

Така или иначе официалната позиция на левите ще научим утре, след изпълнителното бюро на БСП.

Представители на коалицията Български народен съюз бяха първата формация в парламента, която заяви, че ще подкрепи предлагания кабинет с мандата на НДСВ.

Освен с тях вторият преговорен екип на НДСВ, воден от Анелия Мингова, разговаря и с "Демократи за силна България".

След кратката среща с жълтите от БНС заявиха, че ще работят за конституционно мнозинство в паралмента.

"Представителите на НДСВ ни дадоха програмта и принципите на едно коалиционно споразумение за правителство на българските национални приоритети. Тази формула е близка до тази, с която ние започнахме още след изборите, програмно правителство, затова ние преценяваме, че ще работим за създаване и  за избиране на такова правителство", заяви  Стефан Софиянски, БНС.

БНС иска само да добави и документ, в който да е разписано какви законопроекти трябва да изработят депутатите, за да подкрепят действията на кабинета.

БНС не бяха чули за офертата БСП да излъчи премиера.

"Ако е консенсусна фигура - ние търсим консенсусна фигура. Търсим, ние сме казали, да не е партиен лидер!", заяви Софиянски. 

От ВМРО пък повториха, че ДПС не е приемлив коалиционнен партньор.

Срещата с "Демократи за силна България" продължи още по-кратко.

"Ако тези консултации продължават във формата с БСП - ние ще напуснем тези консултации. Не виждаме смисъл да участваме в общи консултации, в които косвено или пряко уаства БСП", категоричен е  Веселин Методиев.  

"ДСБ постигнаха 2 политически цели - БСП да не направи правителство и Сакса да не е премиер", допълни Димитър Абаджиев. 

Два варианта за изход от политическата криза предложиха на НДСВ хората на Костов.

Единият е жълтите да обединят всички вдясно от БСП. Тогава ДСБ ще дадат 17-те си депутатски гласа, срещу определени условия и без да участват в правителството. В другия случай важи предложението им за експертен, неполитически кабинет с мандат до влизането в Евросъюза.