„В България без институциите, специалистите, медиите, обществото, родителите и потребителите да подозират от 2003 г. насам няма хероин, има само фентанил, смъртните случаи от предозиране рязко се повишават и тепърва започваме да говорим за това с цели три години закъснение, първите смъртни случаи бяха 2023 г. във Варна, когато няколко млади хора си отидоха за седмица.“

Това заяви в предаването „Лице в лице след Новините“ д-р Александър Канчелов, специалист по психиатрия и лечение на зависимости.

По думите му в Европа все още смятат, че фентанилът още е отвъд океана, но това въобще не е така.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Взимането на властта от талибаните 2002 г. направи така, че от следващата година реколтата от опиев мак да бъде спряна, т.е. в света вече няма хероин. Фентанилът много бързо зае тази сцена, той вече е при нас. В САЩ повече от 10 години има една ужасяваща епидемия, която нараства и не може да бъде овладяна. Повече от 100 000 души загиват всяка година поради употребата на синтетични опиати, предимно на фентанил“, добави той.

Фентанилът е най-големият убиец на наркотичната сцена в момента. Той има изключителна сила, несравнима с хероина и може да бъде смесен с всичко, каза д-р Канчелов. По думите му хората, които дълго време употребяват наркотици, имат усет към субстанциите, но невинаги могат да предвидят силата им.

„Смесва се свободно с различни други субстанции. Много хора, които потребяват и смятат, че приемат безопасни дози наркотични вещества всъщност без да подозират са под заплаха от предозиране и смърт. Фентанилът много бързо уврежда, много бързо пристрастява и е много по-мощен от всички други опиати. Хората го употребяват по рутинните начини – чрез смъркане, чрез пушене, чрез, не дай боже, инжектиране, което в минимални дози би било смъртоносно. Всъщност и половината от два милиграма могат да бъдат убийствена доза. Реално 2 килограма се равняват на 2 милиона смъртоносни дози“, алармира специалистът по лечение на зависимости.

Според д-р Канчелов в борбата срещу фентанила трябва да се включат институциите и държавността. По думите му контрабандата няма да се спре, но може вредата да бъде ограничена.

„Да помислят за това, че всеки млад човек е във висок риск от пристрастяване и от фатално предозиране, без да подозира дори. Това може да се случи на всеки, на нашите близки също. Има две стратегии – силовата с полицията, репресивните средства, специалните служби. Борбата с наркотиците е борба за човешки живот. Но я има и човешката страна – тя е свързана с терапията и лечението. Ние имаме възможност да развием лечебната система, така че тя да отговори на необходимостта. Имаме добре работеща съвременна мрежа от метадонови центрове, а метадоновата терапия е най-ефективното средство за борба с опиевата зависимост. Лечебната система трябва да бъде подкрепена, за да може да поеме достатъчно хора“, коментира специалистът.

По думите му в момента България е ужасяващо изостанала от грижата за тези хора.

„Нормалните европейските държави имат обхващане в лечение 50-60-70-80% от нуждаещите се. България е с по-малко от 15%. За да достигнем европейския хуманен минимум, трябва за следващите 3 години да увеличим поне три пъти броя на хората на метадоново лечение. Специалистите знаем как да стане това. Трябва политическа подкрепа, разбиране, експертно мислене и финансиране“, заключи д-р Александър Канчелов.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK