От проучените до този момент 1500 езически гроба, това е единственият, в който археолозите намират останките на прабългарски аристократ. Много е вероятно това да е един от петнайсетте български хана, управлявали в края на седми, началото на 8 век.

"Човек от ханското семейство или човек от най-висшия слой от управляващата прабългарска върхушка там, която е била съставена от така наречените няколко велики боили, ичергу боил, хана боила колобър, кавхана, първия помощник на хана. В тази този среда ориентировъчно може да се търси социалната принадлежност на погребания", обясни проф. Рашо Рашев, археолог.

Височината на владетеля е около метър седемдесет и пет сантиметра, което дава нови сведения за ръста на древните българи.

Гробът е разкрит при разкопки на една от четирите могили, разположени в правилен четириъгълник. За първи път археолозите доказват как и по какъв начин са погребани българските ханове.

"Това са могили, много различни от тракийските, значително по-ниски и скрити, с лоша видимост", посочи проф. Рашев.

Откритието показва и пищността, с която са погребвани първите владетели. Над главата са положени изящна амфора, стремена, конска амуниция с бронзови и златни орнаменти. Ритуално е поставена главата на овен. Обредът допълва конска глава и кожа, положени в долната част на гроба.