В засегнатите от наводненията райони обстановката продължава да е усложнена, съобщиха от "Гражданската защита".

Положението продължава да е кризисно в общините Смядово, Търговище, Ценово и Долна Студена, в Североизточна България. Нови наводнения имаше тази нощ в русенско. Река Русенски Лом повиши нивото си с три метра и заля къщи в няколко села. Има евакуирани хора.

В засегнатите райони в Търновско и Североизточна България, са изпратени допълнителни сили на "Гражданската защита" от София, Кърджали, Монтана, Пловдив и Варна.


Река Лом и нейните притоци покачиха нивото си с над 3 метра и наводниха 6 села в Русенска област. Въпреки че валежите спряха, реките се препълват от отточните води и наложилото се изпускане на търговишките язовири. Наводнени са десетки къщи. Най-пострадало е село Красен.

Хората с лодки пътуват по улиците на селото.

Десетки хиляди декари земеделска земя в Шуменско са унищожени след 3-дневните проливни дъждове. Сред потърпевшите са и арендаторите от село Ивански. Те обаче смятат, че наводнението не е причинено от преродното бедствие, а от бездействието на специалистите във фирма "Напоителни системи".

В Смядовско положението продължава да е кризисно в село Бял Бряг, където 60 къщи бяха залети от наводнението и много от постройките се сринаха.

За 50 души останали без дом е осигурена храна и подслон в сградата на кметството.

Днес бяха изпратени и 5 фургона в които част от пострадалите да бъдат временно настанени.

Хората разчистват развалините, за да спасят каквото е оцеляло от покъщнината им.

На това място в смядовското село Ново Янково в началото на седмицата е била улица "Рила" и къщи с номера 2 и 4. В момента не личи нито къде е била улицата, нито къде са били къщите.

По оцелелите къщи личи, че водата е била над човешки ръст.

В съседното село Бял бряг над 50 души загубиха домовете си и временно са настанени в кметството. Почти всичко, което са притежавали е унищожено.

"Вземахме си дрехи и паспортите. Друго нищо не сме вземали. Всичко остана под покрива", казва Техир Ахмедов, с . Бял бряг. 

Техир и съпругата му са безработни от години. Сега загубиха и къщата си и с двете им деца са временно настанени да живеят в бившия лекарски кабинет в кметството. Осигурена им е храна и подслон за известно време, но децата им имат и други нужди.

"Дрехи, учебни пособия. Училището идва. Друго - дом", споделя Невн Ахмедова. 

В същото положение са и други семейства в Бял бряг.

За няколко дни водата ще се изтегли от селото, но реколтата е вече унищожена. Резултатът - в Шумен цените на зеленчуците вече са 2 пъти по-високи отколкото във Варна по време на туристическия сезон.

Както в шуменско, така и търговишко зимнината на много семейства е унищожена от потопа. Много животни се издавиха. Въпреки големите рискове от зарази, в някои махали хората събираха труповете на удавените животни и ги използваха за храна.
Продължава разчистването на жп линията между Дряново и Царева ливада, която беше затрупана от свлачище. Според ръководството на Предприятието за експлоатация и поддръжка на железопътната инфраструктура, за почистването на линията ще е необходимо близо месец.

Земната маса е съборила два стълба по трасето. Затрупани са близо 100 метра от железопътната линия. Ако в близките няколко дни завали дъжд, има опасност да се активизират други две свлачища в този район. До момента са отстранени около 40 тона от срутената маса. Работниците продължават да премахват изкоренените дървета. По склона се стича вода, просмукана в почвата от последните дъждове. За укрепването на железопътната линия е необходимо да бъде направена бетонна подпорна стена.

Допълнителни 13 милиона лева отпусна днес правителството за ликвидиране на щетите от бедствията в страната. За набиране на средства в помощ на пострадалите от наводненията, Българският червен кръст откри специална банкова сметка.

Сметката за набиране на средства в помощ на пострадалите от наводненията е номер 100 003 0250. Банковият код на сметката е 621 763 07, "Булбанк", клон "Калоян".