Министерството на околната среда и водите безвъзмездно предоставя три алтернативни площадки за извозването и обработването на боклука от София.

От Столичната община трябва да преценят дали тези терени от закрити поделения на министерството са подходящи за целта.

Вече пети ден боклукът от улиците на София не се извозва, заради блкодата на сметището в Суходол и несъгласието на гажданите от другите квартали на столицата, където трябваше да започнат работа трите нови площадки за обработка на отпадъци.

Трите площадки, които предоставя Министерството на отбраната се намират средно на 20 километра от София. Ако от общината преценят, че площадките са годни за ползване, машините за обработка на боклука ще бъдат инсталирани и ще започнат работа след седмица. Така се налага общинарите да поискат още една отсрочка от протестиращите в Суходол.

"Съгласна съм, че ако ти гори къщата трябва да си гасиш пожара пък тогава да мислиш кой прав и кой е крив. Но това е пътят. Имаме три законни площадки. За съжеление трябва да помолим - моята болка е това, че трябва отново да помолим Суходол за още един такъв шанс", каза Нели Манова, председател на Комисията по екология към Столична община.

Ако жителите на Суходол откажат до сметището ще трябва да се стигне с полицейски кордон. Другият възможен изход от ситуацията е директорът на Кремиковци, с одобрението на Министерството на околната среда и водите да се съгласи временно болкукът да се изгаря там.

Така за момента кризата ще бъде преодоляна, в дългосрочен план обаче решение за бъдещето на сметището трябва да вземе Министерството на оклоната среда и водите.

Въпреки решението на общинския съвет да търси нови места за разполагане на площадките за балиране на отпадци, и днес машините опитаха да си пробият път до площадката между Сеславци и Бухово.

Жителите на Бухово спряха два камиона с техника около обяд.

Трите хиляди жители на Бухово се опасяват, че ще попаднат в смъртоносен триъгълник, ако към урановите мини и Кремиковци се добави и ново сметище между Бухово и Сеславци.

За тяхна изненада и днес камиони с техника опитаха да стигнат до площадката. Хората ги спрели с жива верига и ги отпратили с помощта на полицията.

Определената за балиране площадка е на по-малко от половин километър от местната болница и училището.

От прозорците на учебите кабинети децата ще могат да виждат новата площадка за сметта.

Тази сутрин пред Би Ти Ви председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов заяви, че новата технология за балиране на отпадъци, която е осигурила общината, позволява те да се съхраняват опаковани до 7 години.

Хората обаче не вярват на това и се позовават на мнението на европейски експерти, според които балите ще се взривяват на десетия ден. Лист хартия на една от барикадите цитира някой си Хосе Санчес, според когото единственото решение за София е ново сметище като в Суходол.

Междувременно напрежението на барикадите нараства.

Ако до седмица боклукът от контейнерите в София не бъде събран и извозен, общината да започне да дезинфектира.

Това е разпоредило здравното министерство на столичната Регионална инспекция по опазване и контрол на общественото здраве, която трябва да даде на общинарите указания за бъдещата акция.

В писмото си заместник-здравният министър Любомир Куманов определя мярката като "единствена възможна за намаляване на риска от разпространение на инфекциозни причинители". От "Противоепидемичен контрол" препотвърдиха необходимостта от дезинфектиране на и около купчините смет.

"Особено при започналите процеси на разпад, при които ще има отделяне на течна фаза, която тръгва по улицата и всеки, който минава може да бъде замърсен - да замърси обувките и облеклото си", пояснява д- р Ангел Кунче - началник на отдел "Противоепидемичен контрол", МЗ .

Общината вече проучва и събира оферти на фирми, които извършват дезинфекция, съобщи столичният заместник-кмет Милор Михайлов. Въпреки опасността от разпространение на зарази, и днес често срещана гледка в София бяха хора, ровещи в камарите боклук.

От ХЕИ се иска, да провери готовността на Инфекциозната болница за прием на по-голям брой пациенти с дизинтерия, ентероколит, салмонелоза и хепатит А. Препоръчва се още, местата за обществено хранене да съхраняват отпадъците си в завързани плътни найлонови торби, до които хора и животни нямат достъп.

"За щастие, към момента не отчитаме някакво показателно повишаване на заболеваемостта от чревни инфекции", казва д-р Кунчев.
Той предупреди обаче, че рискът от това расте с боклука, хвърлян всеки следващ ден.