
Единственият начин за незабавно излизане от кризата с боклука в София остава законното сметище в Суходол, което има разрешение да работи до 2 октомври. Това каза пред Би Ти Ви тази сутрин председателят на СОС Владимир Кисьов.
Кисьов каза още, че новата технология за опаковане на отпадъци, която е осигурила общината, позволява те да се съхраняват в такова състояние до 7 години, а на общината са й достатъчни само 2 до изграждането на завода за изгаряне на отпадъци.
Владимир Кисьов каза още, че държавата би трябвало да поеме своята отговорност за преодоляването на кризата.
"Мен ме учудва след като са определени тези площадки - не ги определя Столична община - това трябва гражданите да го разберат. Това е държавата, това са институциите, които издават екологичните оценки. Не може да свършим за 5 месеца това, което не е свършено за 10-15 години. Това е абсурд."
До края на днешния ден Столичната община и Министерството на околната среда трябва да намерят нова аварийна площадка, на която да се монтира инстлацията за пакетиране на отпадъците от столицата. Вчера в София беше обявена кризисна ситуация, заради проблема с боклуците и сметището. От днес ще започне пръскането на местата около контейнерите за дезинфекция.
След безуспешните преговори на общината с гражданите на районите, където трябва да се изградят площадките за балиране на отпадъци и отказа на Суходол да даде отсрочка, вчера изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков обяви кризисна ситуация. Аварийната площадка трябва да има изградена инфраструктура и да бъде на 4-5 километра от населено място. Най-подходящият вариант е, това да бъде терен на завод, който има изградени халета. Инсталацията за пакетиране може да се монтира за 3 часа, което на практика означава че кризата ще свърши най-късно до три дни.
Правителството пое ангажимент да съдейства при разрешеването на кризата с боклука, съобщи правителственият говорител Димитър Цонев.