Тя няма да бъде нито една от трите определени до момента, заради които от седмици има граждански протести.

След безуспешните преговори на общината с районите, където трябва да се изградят площадките за балиране на отпадъци и отказа на Суходол да даде отсрочка, днес по обяд изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков обяви кризисна ситуация.

"Успоредно с това че ние търсим със съдействието на държавата и евентуалното намиране на терен, ще получим веднага разрешение, ние се договорихме с концесионера да започне да раздава чували, в които да се събира сметта, чакаме указание от ХЕИ дали има нужда да се пръска и точно с какво да пръскаме", каза Минко Герджиков.
"Би трябвало държавата да реагира веднага във време на криза", допълни Владимир Кисьов, председател на СОС.

Аварийната площадка трябва да има изградена инфраструктура и да бъде на 4-5 километра от населено място. Най-подходящият вариант е това да бъде терен на завод, който има изградени халета. Ако до утре се намери този терен, инсталацията за пакетиране може да се монтира за 3 часа, което на практика означава че кризата ще свърши най-късно до три дни.

Досегашният кмет на София - Стефан Софиянски каза за Би Ти Ви, че се е надявал, като напусне кметския пост да спомогне за разрешаването на проблема със сметището.

"Смятах, че аз съм дразнителят. Защото общо взето на всички съпротиви има много активни политически позиции. В смисъл, че общинските съветници от различни политически групи оглавяват протестите", каза по телефона Стефан Софиянски.

Заместник-кметът на София - Милор Михайлов за пореден път призна, че кризисната ситуация е заради неизпълненото обещание за затваряне на сметището в Суходол:
"Истината е, че решението беше взето под натиск януари месец. Под натиска на гражданите на Суходол. Опитах се още тогава да аргументирам, че тези срокове са прекалено кратки и сме на ръба."

Правителството поема ангажимент да съдейства при разрешаването на кризата с боклука, съобщи правителственият говорител Димитър Цонев:
"Имаме вече поет ангажимент, ще търсим в максимално кратки срокове терен, който да бъде сертифициран, за да могат там да се разположат цялата техника за пакетиране, с която разполага Столична община."

По думите на Цонев най-вероятно теренът ще бъде предоставен от Министерството на екологията или от това на регионалното развитие.

Ако боклукът не бъде прибран до няколко дни, това може да доведе до увеличаване на мухите, плъховете и чревните инфекции сред столичани.

За това предупреди националният консултант по епидемология.

Дъждовете са фактор, който допълнително утежнява обстановката.

Доктор Мира Кожухарова изрази безпокойство от увеличаване на популацията на плъховете, които разнасят зарази. Риск в настоящата обстановка е и топлото време и дъждовете. Лошата канализационна система в столицата допълнително усложнява ситуацията.
"Защото с дъждовната вода се отмиват всякакви мърсотии, които отиват в почвата при малки повреди в канализацията, при такова нещастно стечение на обстоятелствата има риск от водна епидемия, аз лично се безпокоя от това", предупреди ст.н.с.д-р Мила Кожухарова, национален консултант по епидемиология.

Предстоящото топло време ще доведе до размножаване на мухите, които са и основен преносител на чревни и диарийни заболявания, казва доктор Кожухарова. Тя е категорична че ровенето в боклуците и ползването на хранителни остатъци е изключително опасно и не трябва да се допуска. Според нея, въпреки проблемите столичани могат да си помогнат и сами:

"Бих предложила всяко домакинство да си събира отпадъците в един по-голям найлонов чувал, който да завързва и да го струпва пред кофата"

Доктор Кожухарова съветва столичани редовното да мият ръцете си.