Над 600  тракийски могили са регистрирали археолозите в Шуменска област. Според разположението си те обособяват няколко центъра, най-големият от които се състои от около 150 могили и се намира по долината на река Камчия. Две от могилите са реставрирани и представени на туристите на мястото, където са открити.

Реставраторите са възстановили гробните камери, градени с големи, добре оформени квадри, свързани със скоби и преддверие, оформено като вход с две крила.

Отвън гробниците са укрепени с пласт от речни камъни, които поемат тежестта на земния насип, с височина повече от 5 метра.

"Двете гробници явно са на роднини, може би баща или син, или двама братя. Не знаем точно връзката каква е, явно роднинска връзка. Както е построена тази гробница, веднага кожухът на следващата е точно в ъгъла", обясни Георги Атанасов, археолог.

В гробните камери туристите могат да видят каменната лежанка, върху която са били положени останките и даровете за тракийския владетел.

Гробниците са с представителна фасада и според археолозите траките са ги използвали и като храм.

"Много добре са изработени, не знам прави ли ви впечатление, обаче в тази цялата гробница, която е лежанката, е една от най-красивите. В България няма друга, боите си личат много добре", посочи Георги Атанасов.

С реставрирането на гробниците античният некропол се превръща в най-атрактивния исторически обект за посещение в Шуменския регион.