Днес в предаването на Би Ти Ви "Тази сутрин" Софияснки обясни, че ако не постигне днес споразумение за намиране на нова площадка, той няма да може да изпълни обещанието си.

Село Локорско е една от въможностите за преместване на сметището от Суходол. И докато хората от Суходол са недоволни, че общината няма да изпълни обещанието си и да ги отърве от сметишето, то тук в Локорско се опасяват, че ако обещанието бъде изпълнено, те ще трябва да живеят в съседство с боклуците. Протестите тук продължават вече петнадесети ден и обединяват жителите на 15 села в района. Днес на среща с представители на недоволните столичани, заместник-кметът Милор Михайлов призна че Столична община е в патова ситуация. Модерните инсталации за пакетиране на отпадъци са купени и чакат да бъдат инсталирани. Но хората не ги искат в селата си. Обстановката ще се усложни в следващите дни още повече, ако към недоволството се присъединят и жителите на Суходол. Тази вечер в Суходол има общонародно събрание, на което хората ще вземат решение да дадат ли нова отсрочка на общината.

Дълги бяха и преговорите днес между представители на Столичната община, граждански комитети от засегнатите райони и неправителствени екосдружения с търсене на изход от ситуацията със сметището на столицата. Страните не можаха да се разберет.
Заместник-кметът Милор Михайлов призна, че Столична община няма да може да спази срока и да закрие сметището в Суходол до 30 юни. Обещание, дадено лично от кмета Софиянски преди половин година.

"Този срок 30 юни трябва да кажа съвсем откровено, че не можем да го спазим утре, за затваряне на депото в Суходол", заяви Милор Михайлов.

"Ако протестите продължат дълго време има ли друга алтеранатива общината?"

"Ами търсим в много посоки алтернативи, търсим всякакви алтернативи, стига да не се стигне до сблъсък с гражданите", каза Нели Манова - председател на комисията по екология към Столична община.

На срещата гражданските комитети и представителите на общината не стигнаха до споразумение. Никой не остсъпи от желанието си да не живее в съседство до сметище.

"Смятате ли че има по-замърсен район от кремиковския регион, там има обхват и район Искър и други райони покрай нас", казва Петър Ризов, Кремиковци.

Площадката над село Локорско е на около 400 метра от последните къщи, според местните жители. Според експерти правили оценката на терена местността Табаните се намира на повече от километър.

Протестите в Локорско а и в другите села около Кремиковци ще продължат и утре. Хората искат да продължат преговорите с общината за намиране на изход от ситуацията и за трайно решаване на проблема.
Жителите на Суходол също обсъждат проблема със сметището. От Iтоличната община им поискаха 2 седмица отсрочка. Дали ще дадат повече време на общината жителите на Суходол ще съобщат утре на сесията на Iтоличния общински съвет.
Специалисти вирусолози предупреждат за опасност от чревни заболявания и епидемии, ако при високите летни температури има натрупани битови отпадъци в София. Три дни са достатъчни опасността от дезинтерия да стане реалност.

По данни на общината само за един ден в столицата се трупат по 1000 тона боклуци. Три дни несъбрана смет са достатъчни, за да пламне първата вълна на дезинтерия в София.

"Най-ранният инкубационен период е до три дни за една дезинтерия, за хепатита е до 1 месец. Да се вземат мерки", предупреждава д-р Маруся Славова, Инфекциозна болница. 

При предишните протести, когато общината обеща да намери ново сметище до 1 юли, София беше затрупана от отпадъци в продължение на една седмица.

Освен от дезинтерия и хепатит, при разлагащи се битови отпадъци можем да се заразим и от салмонела, предупреждават лекарите

Високите температури и вятъра, който разнася боклука, увеличават риска от заболявания. А пълните кофи със смет по улиците на столицита са особено неприятна гледка, както през зимата, така и през лятото. Засега от "Московска" 33 нямат резервен план за събиране на сметта, ако протестите бъдат възобновени.