Според данните на социологическа агенция "Скала" към 18 часа избирателната активност в страната е 49.1%. Президентът Георги Първанов и повечето лидери на партиите и коалициите гласуваха преди обяд в София.


В някои населени места възрастни и неграмотни хора изпитаха затруднения с интегралната бюлетина, с която гласуват за първи път. Въпреки това те упражниха правото си на глас.

Част от гласовете в Старозгорски избирателен район вероятно няма да отговарят на реалния вот, поради големия процент неграмотни хора и заради трудности с интегралната бюлетина. Това показа наша проверка в две от села в Старозагорско - Преславен и Калитиново.

И в съседното на село Калитиново сред гласоподавателите има съощо много неграмотни.

В секционната комисия в село Калитиново има и случи когато избирателите търсят помощ от комисията, за да отбележат избраната от тях партия или коалиция в интегралната бюлетина

В с. Полковник Серафимово, не далече от Смолян, живеят предимно възрастни хора. На всички избори активността в Полковник Серафимово е над 90%.

И в добричкото село Врачанци избирателите са предимно пенсионери. Тази година гласуването с интегрална бюлетина плашеше хората.

"Много сложна работа, ама ще се оправим вътре, ще се оправим. Няма да бързаме, ще внимаваме. Трябва да не сбъркам, ако сбъркам и повторно, както чувам, гласът остава вече невалиден", коментира Димитър Калчев на 76 години.

"Както трябваше, тъй го направих. Другарките ми казаха, те ми помогнаха, аз иначе откъде да знам", каза Марийка Манолова, на 84 години.


Избирателната активност в Пловдив надхвърля 45%.

Няколко района са поискали допълнително бюлетини от районната избирателна комисия, тъй като все още има хора, които искат да упражнят своето право на глас.

Два автобуса с роми от пловдивския квартал "Столипиново" пристигнаха в Хасково, където гласуваха. Едните твърдяха, че са на екскурзия. Другите казваха, че са на курбан в хасковско село, но решили да дадат своя вот с предварително издадени удостоверения за гласуване в друго населено място. В София също имаше подобен случай.

Ромите от Пловдив искаха да гласуват в две малки секции в единия край на Хасково, макар пътят им за курбана в село Корен да е в съвсем друга посока на града.

В отговор на въпроса защо не не гласувахте преди да заминете от Пловдив за тук, Христо Щерев обясни: "Защото снощи бях на сватба, ударих 5 ракии и сутринта не можах да стана рано." Той заяви, че цялата им група от 25 човека е била на свтбата.

След извършена проверка от РИК-Хасково и ГРАОН на ромите им бе разрешено да гласуват в Хасково, защото удостоверенията им за гласуване в друго населено място бяха редовни. Имената им бяха дописани в допълнителните списъци на двете избирателни секции в хасковския квартал "Болярово".

Два автобуса роми се изсипаха пред избирателните секции и в столичното 24-то училища в кв. "Хаджи Димитър". По-късно двата автобуса с роми бяха задържани за проверка от полицията.

Избирателната активност в Кърджали към 17 часа е 52%. Законноста на няколко хиляди вота в района е поставена под въпрос.

В Кърджали възникна сериозен проблем около гласуването на гласоподаватели, дошли от чужбина.

ЦИК отмени решението на районната избирателна комисия в Кърджали изселниците от Турция да гласуват, дори когато не са подали заявления за дописване в избирателните списъци. Това създаде прецедент, тъй като голяма част от хората с двойно гражданство бяха упражнили правото си на вот.

Гласуването в Република Турция преминава при много висока активност. До момента са гласували около 45 000 души.

Изборният ден в Германия е към края си. Сънародниците ни във Федералната република гласуват в 7 града. През деня най-много българи гласуваха в Берлин, Бон и Мюнхен.

Изборният ден се оказа един от най-горещите летни дни в Германия. Въпреки това гласуването премина спокойно.

Здравка Иванова признава, че доста се е колебала дали да гласува и го е решила днес.

"Мотивацията ми да се промени нещо и да изградим България заедно", посочи Здравка.

Момичето даде своя глас в един от четирите изборни секции в Берлин. Според германските закони изборни секции на чужди държави на територията на Федералната република могат да бъдат разкрити само в помещения на дипломатическите и консулските представителства. Затова сънародниците ни гласуваха още в Бон, Мюнхен и Хамбург и за първи път в Щутгарт, Кобленц и Франкфурт.

В Германия живеят около 45 000  българи. Десет хиляди от тях са студенти.