В Клиниката по инфекциозни болести са преминали 20 от заболелите деца с по-тежка форма на заушка. Ако не се лекува добре, заушката може да доведе до стерилитет при момчетата, както и да засегне централналната нервна система.

"Пет деца имаме със засягане на централната нервна система от типа на серозен менингит, лошото е, че при тези деца остават отклонения, които трябва да се наблюдават", посочи д-р Пенка Илиева, началник Инфекциозна клиника-Плевен.  

Повечето заболели вече са изписани и в Инфекциозна клиника- Плевен се лекуват трима. Състоянието им се подобрява, съобщиха лекарите.

Причина за заболяването е в липсата на реимунизация на 12-годишна възраст, която в България се прави от 2001 година, каза началникът на ХЕИ-Плевен д-р Иван Йорданов.

"Те са имунизирани тези деца на 13 месеца, както е указано в имунизационния календар, и поради това в настоящия момент на 16-годишна възраст - при положение, че не са реимунизарин на 12, просто вече са възприемчиви към заболяването", обясни д-р Йван Йорданов.  

Най-много заболели от заушка има в Ловешко, където са регистрирани 171 случая от февруари до днес. Причината за повишената заболеваемост е, че в периода между 1982 и 1986 година имунизацията е била спряна заради съмнения в качеството на ваксината.

Специалистите от Министерството на здравеопазването се опасяват, че болестта ще обхване и други райони в страната.

До момента най-много заболели от заушка има в Ловеч - 171, 53 случая има в Плевен, 8 са във Врана и в Габрово 5. Заболяването обхваща млади хора на възраст между 17 и 30 години. Според специалистите причината е в пропусната имунизация.

"Имунизацията срещу паротит в България от 1982 до 1986 година поради съмнение в качеството на ваксината, произведена в България, имунизацията е била спряна", посочи д-р Ангел Кунчев, директор "Противоепидемичен контрол" в Министерството на здравеопазването. 

От 1988 година децата са били имунизирани с руска ваксина, която без реимунизация също крие риск за хората. Болестта се предава много лесно по въздушно-капков път.

"Всеки един контингент, който не е имунизиран и няма имунитет, при среща с вируса ще развие болестта. Вероятно тази вълна на повишена заболеваемост от паротит ще обхване постепенно и други региони, като ние не очакваме да се повтори ситуацията с тежка епидемична вълна, каквато беше отчетена в България 1997-1998 година, но вероятно броят на случаите ще нараства", каза д-р Кунчев. 

Най-доброто, което може да направите за вашите деца, е нова имунизация срещу болестта, съветват лекарите.