Разрушаването на Мадарския конник може да бъде спряно чрез авангардна микробиологична технология. Методът е разработен от френски микробиолог и е използван за реставрацията на кулите на Нотр дам дьо Пари. Днес учените представиха резултатите от първия етап на Международния проект за биозащита на Мадарския конник.

Развитието на лишеи върху скалата бавно унищожава Мадарския конник. Най-големи поражения микроорганизмите са нанесли върху горната му част.

"Те така се развиват и периодически разрушителното им действие се проявява в отлюспване на тънки люспички, които след това отново се колонизират, отново се отлюспват и т.н и ако наблюдавате конника ще видите че там където е сивата зона ще видите, че най-силно са заличени чертите и на конника и на главата на коня и на гърба на коня", казва проф. Валентин Тодоров, ръководител на проекта за биозащита на Мадарския конник.

Мадарският конник може да бъде спасен чрез авангардния метод на биоминерализация. Първите проби вече са заложени в този експериментален участък, само на няколко метра от конника.

"Технологията на биоминерализация е основана на използването на бактерии, които се намират в скалата в естествено състояние", пояснява
д-р Женевиев Ориал, микробиолог от Франция.

По този начин ще бъде спряна корозията върху повърхностния слой на Мадарския конник. Методът е приложен в укрепването на паметници със световно значение в Европа, Азия и Южна Америка.