
За невалидни ще се смятат и бюлетините, в които има подписи.
Забраната да се пише, се отнася за частта на бюлетина извън квадратчетата, в които избирателят трябва да отбележи своя вот. В самото квадратче избирателят има пълната свобода да означи своите предпочитания.
"За действителна се приема бюлетина, когато има положени два печата и има поставен знак само в едно квадратче. Действителна е и когато този знак излиза извън квадратчето и засяга полета на съседна партия, но не засяга второ или повече квадратчета", поясни Бисер Троянов, говорител на ЦИК.
Възможно е Централната избирателна комисия да поиска закриването на част от разкритите вече секции в чужбина. Това предупреди заместник-председателят на ЦИК Александър Петров.
По закон секция зад граница се разкрива при минимум 20 заявления, в които фигурират трите имена, ЕГН-то и постоянният адрес в България на човека, който иска да гласува. След проверка на служба ГРАО, обаче се е оказало, че хиляди от подадените заявления са невалидни.
"Липса на адреси в България или изобщо хора без ЕГН са подадени, които не можем да ги идентифицираме, че са български граждани.
Ще се наложи на посланиците да препоръчаме да закрият тези секции, както в Швеция, където има само 17 заявления", каза Александър Петров, заместник-председател на ЦИК.
В Турция например от подадените 60 288 заявления, само 36 628 са изрядни.
Министерството на външните работи ще поеме разходите по командироването в Турция на представители на парламентарно представените политически сили, които са определени за членове на секционните избирателни комисии там. Това съобщиха от ведомството. За Турция ще трябва да отпътуват около 400 души.
Външното министерство няма да покрива командировките на представители на партиите в други държави, в които ще се гласува на 25 юни.