Според говорител на премиера Тони Блеър, засега няма нужда да се продължава с процеса на ратификация на документа.

Решението на Лондон идва седмица, след като европейската конституция беше отхвърлена на референдуми във Франция и Холандия.

Правителственото решение бе обявено от външния министър Джак Стро. Пред депутатите от Долната камара на британския парламент той заяви, че провеждането на референдума е безсмислено, след като французите и холандците казаха "не" на европейската конституция.

"Докато не бъдат изяснени причините защо Франция и Холандия не ратифицираха конституционния договор, ние смятаме, че не би било разумно да внасяме законопроекта за референдум", посочи Стро. 

Той обаче допълни, че правителството си запазва правото да предложи отново всенародно допитване, ако обстоятелствата се променят. За да влезе в сила, европейската конституция трябва да бъде одобрена от всички 25 страни-членки на Съюза. До момента тя е ратифицирана от 10, но след отхвърлянето й от Франция и Холандия анализатори смятат, че на практика тя е мъртва.

Говорител на френския президент Жак Ширак заяви, че Великобритания носи голямата отговорност за намиране на изход от кризата, тъй като на 1 юли поема председателството на Евросъюза.