Причините за отрицателния вот са няколко. Много холандци са недоволни от икономическата ситуация в страната - главно от високата безработица и поскъпването след приемането на еврото. Те се опасяват, че след разширяването малките страни ще загубят влиянието си. Министър-председателят Ян Петер Балкененде не скри огорчението си от резултатите.
Той заяви: "Аз, разбира се, съм разочарован, както и много други хора, но резултатите са и добра новина - хората взеха масово участие в референдума, а в Европа започнаха енергични дебати."

Холандският външен министър Бернард Бот допълни, че не изключва повторно свикване на Европейския конвент - органа, който изработи конституцията на ЕС. Бот смята, че резултатът от допитването би бил съвсем друг, ако властите не бяха закъснели с няколко години с разясняването на същността на европейската интеграция на обществеността в Холандия.

Европейските лидери коментираха сдържано отхвърлянето на Европейската конституция от избирателите в Холандия. Общо е мнението, че за Европейския съюз започва труден период, а дебатите по възникналите проблеми трябва да продължат.

Председателят на Европейската комисия Жозу Барозу е на мнение, че Европа е в състояние да преодолее трудностите след холандското "не".

Той заяви, че "всички страни-членки трябва засега да се въздържат от едностранни действия преди следващото заседание на Европейския съвет. Ние в комисията сме решени да продължим по нашата програма."

Срещата на върха на Съюза е насрочена за 16 и 17 юни. На съвместната пресконференция с Барозу министър-председателят на Люксембург Жан-Клод Юнкер, чиято страна председателства ЕС, обяви, че процесът по ратифицирането на евроконституцията трябва да продължи. В Берлин германският канцлер Герхард Шрьодер също смята, че ратифицирането трябва да продължи. Френският президент Жак Ширак призова и останалите страни-членки да кажат своята дума, а британският външен министър Джак Стро беше категоричен, че изходът от референдумите поставя тежки въпроси относно бъдещата посока на Европа. Агенциите съобщиха, че вчерашното холандско "не" на евроконституцията допълнително е смъкнало котировките на еврото, започнали да спадат след отрицателния вот на французите в неделя.

Имиграцията е една от причините холандците да отхвърлят Европейската конституция. Според изследване в Германия, след разширяването на Европейския съюз, над сто хиляди души от новоприетите страни са имигрирали в по-старите членове.

Между 100 и 150 хиляди източноевропейци са имигрирали в досегашните страни-членки. Най-много нови имигранти от 10-те държави, които се присъединиха преди година, са се отправили към Великобритания. Над 50 хиляди души са се установили там. Тази цифра противоречи на публикувана в Лондон официална статистика, според която, над 175 хиляди души са влезли в Кралството след последното разширяване. Великобритания е привлекателна за имигрантите, защото ограниченията не са толкова строги колкото в Австрия, Германия и Италия. В Германия, например е в сила седемгодишен период, през който гражданите на новоприетите в Евросъюза страни нямат право на разрешения за работа.

Един на всеки трима германци би гласувал с "не", ако в Германия имаше референдум за Европейската конституция, показва социологическо проучване.

Резултатът означава, че противниците на общия основен закон са се увеличили през последните седмици от 16 на 32 процента.

Все пак повечето немци биха подкрепили документа при евентуално допитване. И двете камари на германския парламент вече ратифицираха Евроконституцията. Всенародни допитвания предстоят в Полша и Чехия. Във Великобритания властите все още се колебаят дали да организират референдум за Европейската конституция.