Днес във Франция е последният ден на кампанията за референдума за европейската конституция, насрочен за неделя. Духовният баща на новата конституция Валери Жискар д'Естен вярва, че въпреки песимистичните резултати от проучванията, Франция ще гласува "за" на референдума.

Според бившия френски президент много от французите още не са решили твърдо как ще гласуват и по-вероятно е те да кажат "да" на документа.

Ново социологическо проучване във Франция сочи, че 55% са решили да гласуват "против". В същото време всеки пети гласоподавател още не е взел решение или не е искал да изкаже своите предпочитания. Основните причини, поради които французите се обявяват срещу европейската конституция, са опасенията, че тя ще доведе до намаляване на националния суверенитет, ще тласне страната към капитализъм от американски тип и ще намали правата на работниците. Не на последно място французите смятат, че ЕС се разширява прекалено бързо. Евентуалното приемане на Турция в ЕС също не се харесва на много от френските граждани.

В евроконституцията са заленали основните принципи на евроинтеграцията и ценностите на съюза като цяло. Практическото значение на конституцията е, че регламентира отоненията между страните-членки и - най-важното - начините за вземане на решения. Тъй като съюзът вече е от 25 държави, с перспективата да се присъединят още две или три страни, вече е практически невъзможно да се гласуват решения с единогласие. В конституцията се регламентира работата на Съвета на министрите, които ще могат да вземат решения в много повече случаи с така нареченото двойно мнозинство - най-малко 55% от държавите-членки и 65% от населението на съюза.

Основните причини, поради които те се обявяват срещу европейската конституция, са опасенията, че тя ще доведе до намаляване на националния суверенитет, ще позволи развихрянето на ултралиберализъм в икономиката на съюза и ще разруши прословутия социален модел на Европа. Това са погрешни съждения, но французите се опитват да сведат значението на конституцията до обствения им джоб и жизнен стандарт.

За разлика от сондажите на общественото мнение обаче представителите на деловите среди одобряват конституцията. Анкета сред ръководителина малки и средни предприятия в различни категории - до 10 работника или над 50 например, категорично се обявяват "за".

В практически аспект функционирането на съюза няма много да се промени. Договорът от Ница от 2000 година регламентира тежестта на всяка страна при вземането на решения, местата в европарламента, неговите правомощията и така нататък за един вече разширен съюз. Разликите са само технически. В политически аспект обаче Европа ще загуби много. Политически наблюдатели предупреждават, че забавянето на интеграцията ще застраши тежестта на съюза в международен аспект. А финансовите анализатори прогнозират, че по-малко интегрирана Европа ще бъде по-малко привлекателна в дългосрочен план за инвеститорите.