
Изборният ден започна в 7 часа местно време и ще приключи в 21 часа. Повече от 44 милиона гласоподаватели в Обединеното кралство ще избират 645 депутати за Камарата на общините. Изборите в един избирателен окръг ще се проведат по-късно заради смъртта на един от кандидат-депутатите.
Първите официални резултати се очакват около 45 минути след затварянето на бюрата. Според резултатите от три анкети, публикувани в днешните броеве на главните ежедневници - "Таймс", "Гардиън" и "Индипендънт", победата на лейбъристите е почти сигурна, но преднината им пред консерваторите ще бъде по-малка в сравнение с предишните парламентарни избори през 2001 година."Асошиейтед прес" коментира, че Блеър вероятно ще избегне наказателния вот за непопулярната си политика по отношение на Ирак, но вотът вероятно ще има траен ефект върху бъдещите отношения на Лондон с Вашингтон.
Ако има някаква интирига в тези избори тя е не дали лейбъристите ща спечелят, а с колко ще спечелят. Въпреки критиката за намесата на страната във войната в Ирак премиерът Тони Блеър може да очаква спокойно изхода от вота благодарение на доброто състояние на икономиката на страната. Великобритания се развива по-добре от еврозоната и Блеър използва това в кампанията си: "Трябва да ви кажа, че вътре в страната, въпросите, които ще решат тези избори и бъдещето на страната, са силата на икономиката, националното здравеопазване състоянието на училищата, подкрепата за семействата, за пенсионерите, редът и порядъкът."
"Един от интересните аспекти на тази кампания е, че тя показа колко уязвими са гласоподавателите. Дори последната събота и неделя една трета от тях ни казваха, че може и да си променят мнението. Мисля, че много от тях всъщност ще решат едва в последната минута", коментира Марк Джил от Института за политически изследвания "МОРИ".
Едва ли е случайно, че през последните дни Блеър активно призоваваше своите привърженици да отидат и да гласуват, преценявайки, че апатията може да се окаже по-голяма опасност от атаката на опонентите си - консерваторите на Майкъл Хауърд за законността на войната в Ирак.
Консервативната партия, според проучванията, върви към едно от най-слабите си представяния. Прогнозите от вчера са 27% за консерваторите, при 41% за лейбъристите. Очаква се третата политическа сила - либерал-демократите - да се представят по-добре от колкото на миналите избори.
Ако неговата партия победи на изборите, сегашният премиер Тони Блеър, който утре ще навърши 52 години, ще е първият лейбърист спечелил три последователни мандата като министър-председател. Още отсега той увери, че няма да се стреми към четвърти.
За британците, които обичат да правят залагания, победата на лейбъристите е сигурна, посочва "Ройтерс". Затова те залагат за други неща - с какво мнозинство ще спечели партията на Тони Блеър, каква ще е активността на гласоподавателите или какви ще са резултатите в отделните избирателни райони. Някои любители на хазарта залагат на варианта за изборни резултати, при които в парламента няма да има ясно изразено мнозинство. Други се опитват да отгатнат какви ще са междинните данни от преброяването в различни райони.
Някои букмейкърски фирми приемат залози и за това, че Тони Блеър ще загуби в своя избирателен район Седжфийлд, Северна Англия. Поради голямата вероятност от лейбъристка победа, всяка заложена за нея лира ще носи печалба само от около 3 пенса.
Въпреки почти сигурната победа на лейбъристите, в Британската избирателна комисия са се регистрирали над 300 политически партии. Сред тях има формации с твърде странни имена, като "Краят е близо", "Сърдити старчета" и "Ниски и дебели адвокати". Близо половината от тях ще имат свои кандидати.