В наши дни разнообразието от спортни дисциплини е забележително. Всички те водят началото си от векове назад във времето, като част от развитието на човешката цивилизация.

Спортът е забележителен феномен, а неговата организирана поява се корени далеч назад в Античността. Създадените тогава практики се пренасят през вековете и могат да бъдат открити и днес.

Професор Вагалински, освен със своите забележителни открития в Хераклея Синтика, е посветил усилия и на изследването на спорта в Античността.

„Спортът тогава не се различава много от спорта, който имаме сега – като организация, мотивация, дори е бил доста по-комерсиален от съвременния. Говоря за римската императорска епоха. След края на спортната си кариера, спортистите имат право на пенсия, която е сравнително висока. Но имат и правото да я продават на хора, които нямат нищо общо със спорта“, обяснява археологът проф. Людмил Вагалински.

„Спортистите не идват от особено висок социален статус. За тях това е начин да се издигнат в социалната йерархия, като натрупат точки с победите си. И те получават доста привилегии. Нещата са горе-долу, както и сега в нашия свят.“

„Спортните дисциплини са петобой, в който влизат дълъг скок, хвърляне на копие, хвърляне на диск, борба и бягане – нещо като спринт, но на около 180–190 метра. От тези пет дисциплини, борбата и бягането на късо разстояние са и самостоятелни дисциплини, освен че са част от петобоя“, добавя той.

„Другите три – диск, дълъг скок и копие – са винаги част от петобоя и не съществуват като отделни дисциплини. Много популярни са били и тежките дисциплини, както и днес – боксът, който е бил доста брутален по онова време, с множество травми, може би най-тежкият спорт. Има още една интересна дисциплина – панкратион – нещо като смесица от карате, таекуондо, жиу-жицу, борба – едно смесено бойно изкуство“, посочва още проф. Вагалински.

Освен търговия, хората в Античността са предавали помежду си и създаваните от тях спортни дисциплини. Проф. Бърдарева подчертава как културните специфики водят до различни спортни практики.

„Твърди се, че идеята за панкратиона, за борбата и донякъде за бокса идва от Египет. Самите египтяни са се занимавали с такива практики, а гърците са заимствали, защото в спорта всичко е заемки“, казва тя.

„Един го създава, друг го променя, трети го допълва – така възникват всички тези разновидности. А в древното общество спортистите са стояли по-високо в социалната йерархия – над гладиатори, борци с животни, артисти, акробати, шутове, дори и над музиканти“, допълва проф. Райна Бърдарева.

„А за древните хора – ако използваме съвременния олимпийски девиз, че участието е по-важно от победата – това би било шок. Защото самата дума „атлон“ означава награда. И тук виждаме и разновидностите. Например Немейските, Истмийските, Питийските игри, Панатенейските игри, които се водят като единствени игри за дамите, за жените и стигаме до това, което наричат сияние на слънцето или Олимпийските игри“.

„Когато се роди момче, специална комисия го оглежда. Ако детето има недъзи, се издава указ, според който бащата е длъжен да прекрати живота му – защото това би намалило боеспособността на спартанската войска. В Атина доминантата е интелектуалното и духовното развитие. Докато в Спарта уменията трябва да се владеят до съвършенство, в Атина се създава система, наречена калокагатос – единство на красиво тяло, ум и добродетел. В основата е възхвалата – на държавата, на героите, на патриотите. И именно това ражда идеята за игрите“, казва още проф. Райна Бърдарева.

В днешна Спарта ежегодно се провеждат Спартански игри, в които участват състезатели от цял свят. Сред стотиците състезатели се вижда и българският флаг – Ивелина Нумерова е една от участничките.

Тя започва с планинско бягане, а днес печели призови места в тази изключително трудна надпревара.

„Състезанията „Спартан“ включват планинско бягане плюс препятствия. Има дистанции от 5, 10 и 21 км – и трите се провеждат в рамките на един уикенд. Обикновено стартът включва бягане с препятствия, пак бягане – и така през цялото трасе. Бягаш, минаваш препятствия, и така до финала – където те очаква най-гъстата част от предизвикателствата“, обяснява Ивелина Нумерова.

Всеки участник получава медал за преминаването на трасето. Дали това състезание ще стане официален олимпийски спорт – не е ясно, но така или иначе представлява сериозна надпревара.

Според капитана на отбора на САЩ – Кевин Джелати – състезанието има потенциал да стане олимпийска дисциплина, но трябва да бъде адаптирано.

„Имаме версия на 100 метра, защото трябва да е удобно за зрителите. В някои от нашите състезания сме извън обхват за три часа – и публиката не вижда какво се случва. Затова, ако искаме да стане олимпийски спорт, трябва да го направим по-достъпен за наблюдение“, коментира той.

Днес спортът е далеч от този, който се е практикувал в Античността, и върви ръка за ръка с развитието на технологиите и медицината. Въпреки това не липсват спортисти с поглед към миналото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK