На 25 април 1986 г. четвърти реактор трябва да бъде затворен за рутинна проверка. Служителите се възползват от тази възможност за извършването на експеримент, който трябва да подобри безопасността. Вместо това избухват две експлозии, последвани от пожари, а излъчената радиоактивност е 200 пъти по-силна от тази след бомбардировките над Хирошима и Нагазаги.

На 26 април спешно е евакуиран целият град Припят. Жителите му никога не се връщат. Съветското правителство се опитва да скрие случилото се. Признава едва след като шведски специалисти засичат облака, преминаващ над Скандинавия, Холандия, Белгия и Великобритания. Замърсяване е отчетено почти във всички страни в северното полукълбо. Точният брой на жертвите е спорен.
Само в Украйна починалите са между 2 500 и 15 000. 3,5 милиона украинци се разболяват. Смята се, че около пет милиона души са били изложени на опасни равнища на лъчение. Най-силно радиацията засяга децата. Сред дългосрочните последици е драстичното увеличение на много заболявания, включително ракови и психични, малформации у новородени. След аварията електроцентралата беше поставена под бетонен саркофаг. Напоследък техническото му състояние сериозно се е влошило. Специалисти предупреждават за опасност от нова екологична катастрофа.

В православните храмове из цяла Украйна днес ще бъдат отслужени литургии в памет на жертвите на Чернобилската авария. Участниците в церемониите ще положат цветя и ще запалят свещи пред мемориалите на загиналите. Очаква се в Киев да се състои възпоменателна церемония пред паметника на чернобилските жертви, който изобразява пет падащи към земята лебеда.