
Личността на кардинал Рацингер, който оглави Светия престол, се коментира усилено от политици, религиозни дейци и обикновени хора в цял свят.
Американският президент Джордж Буш приветства избора на германския кардинал Йозеф Рацингер за нов глава на Римокатолическата църква. Той го нарече "много мъдър и начетен човек". Председателят на Eвропейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозо и Съветът на Европа също поздравиха новия папа.
Католиците от цял свят си отдъхнаха, като само за два дни гласуване бе избран наследникът на Йоан Павел Втори. Макар че Бенедикт XVI е вторият папа за последните 26 години, който не е италианец, жителите на Апенините не се чувстват ощетени.
Много хора в Африка се надяваха Римокатолическата църква да има първия чернокож папа.
Най-голяма е радостта в Германия. Сънародниците на кардинал Рацингер смятат, че близкият сподвижник на Йоан Павел Втори е бил най-достоен да го наследи.
"Това е огромна чест за цялата страна. С Бенедикт XVI за папа бе направен избора на човек, който познава църковните дела по-добре от всеки друг", каза каза канцлерът на Германия Герхард Шрьодер.
Пекин постави условие пред новия папа да скъса отношенията с Тайван, за да подобри отношенията си с Ватикана.
Гръцката православна църква поздрави новия папа. Неин говорител изрази надежда за успешен диалог.
Призив за преодоляване на противоречията между двете християнски църкви прозвуча и от Москва. Патриарх Алексий Втори се обяви за общи усилия към укрепване на християнските ценности. Изборът на германския кардинал Йозеф Рацингер за нов папа предизвика и отрицателни реакции. Най-разочаровани са защитниците на правата на жените, на хомосексуалните връзки и на контрола на раждаемостта. Много католици се надяваха с края на понтификата на Йоан Павел Втори да си отиде и противопоставянето на Ватикана на контрацептивите, хомосексуалността и ръкополагането на жени-свещеници. Представители на някои здравни организации изразиха съжаление, че църквата ще продължи политиката срещу противозачатъчните средства, което няма да ограничини разпространението на СПИН. Привържениците на хомосексуалните връзки изтъкнаха, че много от критиките по времето на Йоан Павел Втори са идвали от Рацингер, който беше ръководител на Конгрегацията за доктрината на вярата. "Много сме обезпокоени и разочаровани от този избор, защото Рацингер беше автор на много документи на Ватикана против хомосексуалните. Страхуваме се, че този папа ще продължи тази нехуманна линия, която така отличаваше и предишния папа", посочи Франко Грилини, защитник на правата на хомосексуалистите, депутат в италианския парламент. Преди години кардинал Рацингер каза, че "не"-то на католическата църква за посвещаването на жени в свещенически сан е "вечно". "Мисля, че той трябва да направи повече за всичко, засягащо жените, така че мъжете да не доминират църквата", коментира Ирене Сабатиери. Йозеф Рацингер е изразявал категорично мнение против абортите и евтаназията. Медиите в Германия коментираха, че най-силна е критиката към него именно в родината му. Там той е символ на догматизъм, суровост и консерватизъм. Тази сутрин миряните признаха, че идват на литургията със смесени чувства. За разлика от миряните, които не познават още Йозеф Рацингер, епископът на Софийско-пловдивската епархия пази лични спомени от срещи с него и е убеден, че той ще работи за обединението на църквата. Енорийският свещеник на Пловдив също си спомня годините, в които новият папа му е преподавал догматика в университета "Пропаганда Фиди". Литургията в късния следобед събра отново миряните. В храма "Свети Лудвиг" приемствеността между покойния папа и неговия наследник ще се долавя винаги - в скулптурата, която напомня за срещата на Йоан Павел Втори с българската християнска младеж тук и в молитвите, които всички вече отправят за Бенедикт Шестнадесети.
"Зюддойче Цайнунг" пише, че повечето германски католици, включително свещеници, са се страхували именно от този избор. Отношенията между германците и Рацингер винаги са били като отношенията между враждуващи семейства - познават се толкова добре, че си знаят недостатъците и недостатъчно добре, че да признаят и силните си страни, обяснява вестникът.