
"Ратификацията на Конституцията сега е в ръцете на правителствата. Европейските институции от своя страна ще направят всичко необходимо, за да информират обективно и политическите водачи, и европейските граждани за това какво се съдържа в Конституцията", каза Жозе Барозу, председател на Европейската комисия.
"Днес Европа навлиза в нова ера. Нека се възползваме от възможностите, които ни открива Конституцията", призова Ян Петер Балкененде, премиер на Холандия, която председателства Европейския съюз.
Европейската конституция стана факт след 16 месеца работа на Конвента под председателството на Валери Жискар Дестен. Дебатите по документа продължиха девет месеца.
Евроконституцията предвижда облекчена процедура за вземане на решения и взаимопомощ при военен кинфликт. Гражданите на страните-членки ще придобият европейско гражданство, което няма да замества националното.
За първи път членовете, нарушили правилата, ще бъдат изключвани с единодушно решение на Съвета на министрите. В текста, който ще е задължителен за 450 милиона души, се регламентира тежестта на всяка страна при гласуване в Съвета на министрите. Това бе направено още на Европейския съвет в Ница през 2000 година.
След като текстовете на конституцията са вече одобрени остава въпросът, дали всички страни ще ратифицират документа. Лондон обяви, че ще проведе референдум.
Никой, който гледа сериозно на Конституцията, не може да твърди, че тя води към създаване на федерална супердържава.
Домакинът на подписването на Конституцията италианският външен министър Франко Фратини предупреди, че ако някоя страна не ратифицира документа - ще настъпи "пълно бедствие".
Това ще затрудни изключително много по-нататъшното разширяване на съюза и ще засили отчуждаването от политическите процеси. Срокът за ратификация е две години.
За България участието в римската церемония е по-скоро символично.
За сега българският подпис ще стои еднствено под Заключителния акт на Конституцията. Основният текст ще ратифицираме след присъединяването ни към съюза. Въпреки това европейският основен закон налага спешни промени в Българската конституция:
- върховенство на Европейската над Българската конституция
- върховенство на европейското над националното право
- увеличени правомощия на изпълнителната за сметка на законодателната власт
- право на чужденците да купуват българска земя
Противниците на Евроконституцията твърдят, че на практика тя ще отнеме суверенитета на държавите-членки.
Относителна самостоятелност страните от ЕС ще запазят само в областта на здравеопазването, културата, образовението и туризма.
Доколко Европейската конституция засяга България като бъдещ член на Eвропейския съюз, разяснения за това ще направи утре в предаването "Сеизмограф" на Би Ти Ви министърът на външните работи Соломон Паси.