От днес, 1 юли, общините могат да санкционират всички собственици на апартаменти, които не са създали и регистрирали своя етажна собственост. Под ударите на тази разпоредба попадат 60 на сто от всички живущи в блокове и кооперации. Ако предвидените глоби реално бъдат събрани, сумата ще може да покрие дупката в бюджета. Ще може ли обаче написаното на хартия да бъде приложено на практика - по темата предаде Богомил Грозев.
За щастие все още няма да се налагат глоби. Те се отлагат, но само временно. А тежестта сега пада върху кметовете - да вземат този въпрос присърце и да започнат блок по блок, вход по вход, да свикват служебно общи събрания, да определят домоуправител и създадат домова книга. И това е големият проблем, защото местната администрация няма капацитет. По груби изчисления на специалистите етажните собствености в България са над 600 000 хиляди.
И от тези 600 хиляди, поне 350 хиляди все още са извън закона на практика. Това показва, че кметовете всъщност няма да се справят.
Ето как стои въпросът в столичния район „Младост”, който е голям, колкото един среден български град:
Около 80% от българите живеят в жилищни блокове или кооперации, които трябва да се регистрират в общината като една общност. И въпреки законовото изискване това да стане до края на юни, по-малко от половината от жителите са спазили това изискване. За страната все още няма обобщена справка, но за най-големия град София картината изглежда така.
„Регистрирани малко под 10 000 етажни собствености, между 20 и 50%. В „Слатина” - под 50%, докато има райони с 20%”, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
В един от районите с най-много блокове в София – „Младост” отчитат висок процент на регистрирани - около 60 на сто. Но от администрацията са категорични, че не могат да правят служебна регистрация.
„Това нещо е невъзможно. И тогава как един кмет да отиде в един блок и да каже - ще се явиш в 18 часа на събрание, как да стане тази работа. Те дори не са длъжни да го послушат”, каза Алексо Атанасов, район „Младост”.
Проблем е също, че никой не иска да става домоуправител, защото за тези хора законът е предвидил лична отговорност, без заплащане.
„И казва – „А, как ще стана, като ще ме глобите”, заяви допълни Атанасов.
Депутатът Николай Пехливанов ще предложи следващата седмица частично решение на проблема. Промени в закона, които предвиждат да не се дава разрешение за ползване на новопостроена сграда, ако няма етажна собственост.
„Над 15 000 сгради годишно се въвеждат в експлоатация и това е една добра бройка сгради, при които ще имаме работещ модел и наистина едно добро спазване на законовите регламенти”, каза той.
От регионалното министерство, което координира регистър,а ще внесат в парламента предложение за удължаване на срока за служебна регистрация с шест месеца и вдигане на глобите за собствениците, които да станат от 100 до 500 лева. От регионалното министерство уверяват, че санкциите няма да се налагат поне още една година.
Защо трябва да се правят тези етажни собствености и освен това да се регистрират:
Това се прави, за да е ясно кой носи отговорност за, примерно, непочистен сняг пред блока, паднала мазилка, разхвърляни боклуци. Така община ще има кого да санкционира. И не маловажният въпрос, че от догодина регионалното министерство отваря програма за саниране на блокове, която е с бюджет 80 милиона лева. За съфинансиране от приблизително 50% за нея ще могат да кандидатстват само официално регистрирани сдружения на етажни собственици.