Агенти на Държавна сигурност и на Разузнавателното управление на Българската армия няма да се назначават на публични постове в Министерството на външните работи.

Преди да кандидатстват за съответните позиции желаещите трябва да дадат  писмено съгласие или валиден документ за извършена проверка от Комисията по досиетата.

Т. нар. лустрационни текстове в Закона  за дипломатическата служба бяха приети окончателно от  парламента, след около два часа дебати.

Според тях дипломатите агенти, заели публични постове в МВнР, ще бъдат отзовани от външния министър. След това те ще бъдат преназначени на друга длъжност в дипломатическата служба.

Разширява се кръгът на случаите, при които министърът прекратява едностранно без предизвестие трудовото или служебното правоотношение. Предвижда се това да стане, след като на служител бъде отказано или отнето разрешение за достъп до класифицирана информация, когато то се изисква по длъжностната му характеристика.

Без предизвестие може да се прекрати и правоотношението, ако служителят откаже да подаде документи за проучване по реда на Закона за защита на класифицираната информация.

Депутатите приеха също дипломатически служители, работили в ЕС, ОССЕ, ООН или в други международни организации, да могат да бъдат назначавани без конкурс в дипломатическа служба за неопределено време.

Левицата и ДСП поискаха те да отпаднат

От Коалиция за България са готови да направят предложение за внасяне на жалба в Конституционния съд. „Не може да се поставя знак за равенство между доносниците и хора, които са служили на  българското разузнаване”, заяви Ангел Найденов.

Според Сергей Станишев пък порокът на този текст е, че вменява  колективна вина, а целта му е да се развържат ръцете на министъра на външните работи за лустрационни и противоконституционни действия.

От ДПС се обявиха против рестартиране на процедурата по лустрация, защото,  ако трябва да има такава, са необходими или закон за лустрацията, или поправка в конституцията.

Мнението на "Атака"

Според Павел Шопов от "Атака" с приетия текст се цели да се назначат нови хора, може би млади, които да бъдат послушни. „Дойде време, новите господари, които осъществяват своите стратегически интереси в България, да сменят старите дипломати, защото повече не са им нужни, те са си свършили  работата”, отбеляза той.

"Сините" одобриха решението

"Синята коалиция" определи закона като стъпка в правилната посока. Според тях обаче решението е крайно недостатъчно за реформиране на МВнР, защото засяга само най-висшата част от дипломатическото ведомство.      

Иван Костов призова да се спести на хората с обявена принадлежност към ДС неудобството да защитават интересите на Република България.     

Аргументите на ГЕРБ

Доброслав Димитров от ГЕРБ отговори, че тезата за смесване между доносниците и хората, служили на държавата, не е аргумент.

Външният министър Николай Младенов посочи, че  трябва ясно и категорично да се заяви, че се прекъсва връзката с ДС. „През последните 20 години процентът на хората, свързани с бившите спецслужби, които са представлявали  страната ни, се е увеличавал, вместо да намалява. Не можем да позволим тези зависими хора да продължат да управляват една система”, аргументира се той.

По думите му тези текстове не са лустрационни и не отнемат човешки права.

Гласувайте в анкетата на bTV Новините по темата тук.