Така историята се връща с 11 години назад.
Тогава общинарите за първи път решиха да съберат заедно паметниците, след решение да бъде демонтиран Паметникът на Съветската армия.

Паметникът на Съвтеската армия е построен през 1954 година по времето на Вълко Червенков като знак на признателност към армията-освободителка. Почти 40 годиин по-късно - през 1993 година, когато кмет е Александър Янчулев, столичният общински съвет решава, че паметникът трябва да бъде демонтиран. Задачата е възложена за изпълнение на тогавашния заместник кмет д-р Христо Димов.

Още тогава доктор Димов внася докладна записка, с която предлага паметникът да бъде преместен в специално създаден музей на открито, който да събере паметниците от тоталитарното минало.

"Въпреки усилията на общината с писмо на строителния контрол цялата операция е спряна. И днес се говори, че силното влияние на левицата в правителството на Беров спасява паметника", разказва Христо Димов.

През 1999 година правителството вече е на СДС и формални пречки да бъде премахнат паметникът няма. Кметът Софиянски обаче е в близки отношения с московския кмет Юри Лужков и антикомунистическите настроения се насочват към друг символ от миналото - мавзолея на Георги Димитров. Формалният повод е, че сградата не пасва на новия градоустройствен план на София.
Със задачата се заема вицепремиерът Евгений Бакърджиев. Частна фирма залага амонит в основите. Цялото правителство наблюдава зрелището от терасата на бившата сграда на Централния комитет на БКП. При първия взрив обаче сградата не пада. Така построената за 138 часа гробница, беше разрешуна едва след четири провалени опита.