Кабинетът облече в решения част от мерките за справяне с кризата. Най-важната от тях е съкращаването на издръжката на бюджетните организации. Формулировката на кабинета позволява свиването да е и с повече от 10 на сто.
Премиерът е посветил голяма част от деня на разследване. В Министерския съвет един по един бяха директори и финансисти от 13 министерствата, които са сключили необезпечени договори и анекси за 2 милиарда лева. Чиновниците признали, че в много случаи са сключвали договорите под натиск на политическите лица.
„Тези обяснения, да ги наречем, всъщност те са едни свидетелски показания и ще ги изпратим на прокурорите за сведение”, каза Бойко Борисов.
По думите на Борисов, виновните министри вече са в съда. В други случаи чиновниците обяснили, че самата системата позволява големи течове. Например болниците в София се надпреварвали да купуват ненужна техника.
Всеки се бори да изхарчи повече пари, каза премиерът.
Практика било да се сключи договор, по който да се платят авансово едва 5 или 10%. Борисов даде пример с Фармацевтичния факултет във Варна, където са преведени 900 000 лева, но сега трябват 10 милиона. Заради тези разходи бюджетният дефицит нарасна от около 2 до близо 4%.
На заседанието си кабинетът облече в конкретни законопроекти част от 60 мерки в антикризисния си план. Според него, хазната ще превежда само толкова пари, колкото постъпят като приход. Това означава, че намалението може да е и с повече от 10 на сто.
„Прекрасно сте го разбрали. Трябва да харчим, колкото изкарваме. А не както са направили досега предишните. С една десета правиш първа копка от стойността на даден проект, а с другите 9 десети задължаваш правителството на Борисов да ги плати. Аз мога да направя такива 1000 първи копки”, посочи премиерът.
В изпълнение на антикризисния план се орязват с 15 процента парите на партиите и се въвежда данък от 10 на сто върху печалбите от тото и хазарт. Така нареченият "данък лукс" вече също е облечен в проектозакон.
Другата седмица мерките ще влязат за одобрение в парламента. Премиерът не отговори дали има срок, в който ще се чака мерките да помогнат на хазната, преди да се мине към вдигане на данъци и теглене на външен заем.
