Литовският парламент прекъсна процедурата по отстраняването от власт на президента Роландас Паксас минути след началото й. Сеймът реши първо да изчака Конституционният съд да потвърди обвиненията срещу държавния глава.

Конституционният съд от 16 март започва проверка на отправените срещу Паксас обвинения и ще представи заключенията си в срок от три седмици. Очаква се резултатите от процедурата по бламирането на президента да станат ясни идния месец, малко преди приемането на Литва в Европейсия съюз.

Срещу Паксас са повдигнати 6 обвинения за грубо нарушаване на клетвата и конституцията. Процедурата по бламиране бе задействана миналия месец, след като парламентът изслуша доклад на специално създадена по случая комисия. Разследването й показало, че Паксас е бил под влиянието на руски бизнесмен, който го използвал за свои цели в замяна на финансова подкрепа.

Освен това държавният глава се намесил в приватизацията на държавни активи в полза на трети лица и незаконно наредил да се събира информация за десетки хора. През цялото време Паксас отхвърляше обвиненията и отказа да подаде оставка.