Няма автобуси с изборни туристи на автогарата в Кърджали. В това се увери нашият колега Константин Караджов, който отиде до гарата в града. По думите му освен 32-те линии, които свързват града с Турция, няма допълнителни автобуси. Дори редовните пътуват празни. Вероятна причина за това е принципът за уседналост. От Гранична полиция също потвърдиха липсата на екскурзии за изборите. Очаквано обаче в Кърджали дойдоха много хора от Турция.

Докато някои села като елинпелинското Елешница нямат право да си избират сами кмет, заради един-единствен липсващ жител, в Ардино има много села, които по документи изобилстват от живот. На практика обаче са празни.

Няколко разпръснати махали представляват ардинското село Правдолюб. Пред кметството пасат крави. Въпреки това има избори и цели двама кандидати за поста кмет. Група жители на Правдолюб, които оправят пътищата срещу 180 лева по временната заетост, се изразяват в рима:

"Кирка-лопата - министерска заплата! Министрите какво правят по Народното събрание, нищо, само вряк-вряк - за народа нищо. Да дойдат да видят народът как живее тука, с какво се храни. По големите градове какво ли няма - там хората се оправят. Тука ни работа, ни нищо. Ние сами си оправяме пътищата и си минаваме по тия пътища. Това живот ли е? Нашите магистрали кой ще ги оправи", питат хората.

На 60 километра на север е единственото изцяло българско село в цяла Кърджалийска област. Село Пчеларово е и едно от малкото, където в избирателните списъци липсват мъртви души.

В джебелското село Припек пък твърдят, че от избори боли. Българомохамеданите последните години не дават гласовете си за преобладаващата партия в района. Там дори няма неин кандидат за кмет. Според жителите обаче общината ги наказва за това бунтарство.

Негласуването за едни партии обаче очевидно осигурява протекция от други - село Припек е също така и едно от малкото в региона, където е реализиран проект за прокарване на канализация.