До дни започва мащабна проверка на незаконно забогателите българи. Това е една от мерките, които ще бъдат предприети от държавата в отговор на събитията от последната седмица. Напрежението след убийството и бунтовете в Катуница беше тема на днешното заседание на Националния съвет за национална сигурност, свикано от президента. Решенията, взети там, проследи Миролюба Бенатова.

Точно седмица след трагичните събития в Катуница и избухналите граждански протести след убийството на 19-годишния Ангел, политиците опитаха да сложат точка

"Затворете я тази страница, Бог да ги прости момчетата. Бащата искаше да види този човек в затвора и вече всички са там", каза премиерът Борисов.  

"Случаят е криминален, следствие на недоволството на хората от Катуница, и е израз на силна социална чувствителност, една метафора на недоволството на хората от неспособността на редица институции и органи да се справят с проблема.

На първия етап от действията в самото село не можем да бъдем удовлетворени от направеното от полицията. Не е овладяна ситуацията, но в следващите дни това се променя", коментира президентът Първанов.  

Не масовостта на протестите, а подклаждането на етническо напрежение са направили последвалите протести рискови за националната сигурност, уточни той.

"Има идеи за по нататъшно безкомпромисно санкциониране на изразителите на религиозна и етническа нетърпимост. За една нова мащабна проверка на незаконно забогателите лица, които демонстрират лукс. Тази кампания, както върви, е на път да компрометира изборния процес. Факт е, че ние се занимаваме само с коментари на това и други проблеми остават на заден план", каза още държавният глава.  

„В рамките на ЕС да искаш смъртно наказание, това не може да се случи. Трябва да излезем от ЕС и тогава. За разлика от северните народи, тук всичко се връща в изходна позиция. Ние полагаме огромни усилия и етническият мир е бил за пример. Призовавам всички колеги, които участват и искат да стават президенти, да бъдат по-нормални. Да не подвеждат хората с неща, които просто няма как да се случат. В Европа вече има държави, в които подобни екстремистки партии започват да влияят на процесите. Това е опасно”, смята Борисов.  

Освен масови проверки на необяснимо забогателите, присъстващите на съвета се обединиха около предложение всички с по три висящи дела да бъдат в специален регистър

Първите мъже в държавата напомниха още, че България се гордее с етническия си мир и трудно извоюваната европейска интеграция, която последните събития поставят на карта. Президентът уточни, че негативните последици за страната вече са в ход след множество публикации в международната преса, в които тонът за страната ни наподобява така наречената Виденова зима преди 13 години.

Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" призова и днес българските власти да спрат ескалацията на насилието срещу малцинствата.

Какви бяха реакциите на останалите участници в съвета, както и на опозицията

Повечето бяха категорични, че не е имало смисъл от днешното заседание. По думите на Волен Сидеров това е било "едно абсолютно безсмислено упражнение. При което нито едно конкретно решение не беше предложено, освен от моя страна. Около два часа бяха обменяни констатации, нищо не значещи клишета, които сме викнали да виждаме от тези политици. Въпреки присъствието си тук не съм съгласен с това, което Първанов иска да каже. При него аз видях само едно единствено нещо - стремеж да замаже проблема”, каза още лидерът на "Атака”.  

"На мен не ми стана ясно каква е темата и каква е целта на Консултативния съвет по национална сигурност. Тъй като така, както беше обявена - набелязване на мерки, това, което съобщи президентът са общи приказки, говорени много пъти”, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов.  

"Не чухме отговорите на тези въпроси - откъде идват провокациите, защо агресията е насочена срещу партийните офиси на ДПС”, каза Лютви Местан от ДПС.  

"Очевидно е, че е уникален този съвет по вътрешна сигурност без вътрешния министър, който е отпускар”, коментира Михаил Миков от БСП.