Басейните по морето са опасни; контролът е нулев. Предупреждението от експерти по водно спасяване идва седмица след жестокия инцидент в курорта "Златни пясъци", при който загина 13-годишно момиче от Германия.

Все още няма повдигнато обвинение

При подобни казуси обвиненията се повдигат на доста по късен етап. Според наблюдаващия прокурор има два месеца срок, за да се приключи с експертизите и едва тогава можем да очакваме обвинения.

Днес отново екип на bTV се опита да влезем в хотела, където се случи инцидентът. Но не бяха приети добре.

Басейнът все още е празен. И все още няма разрешително за работа. Още по-притеснително е обаче, че така работят повече от 100 басейна в курортите.

Лавренти Силов е експерт по водно спасяване и е част от комисията, която издава разрешения на басейните. По думите му басейните, за които няма подадена молба, работят цяла година на черно.

"Може да се давиш спокойно”

И засега никой не осъществява контрол за техническото състояние на басейните, става ясно от думите на експерта.

Би трябвало, този който разкрива басейна - собственикът, да следи за състоянието на съоръжението и да следи дали отговаря на изискванията, но той няма интерес да разкрие дефектите.

Днес злополучният басейн, в който се удави Сара, е празен

Работи само външният. Оказва се обаче, че двата басейна са свързани. Разрешителното за външния басейн е получено само ден след трагедията. Днес там, на смяна беше спасителят, който се е опитвал да спаси Сара. Той обаче отказа коментар.

В момента се изготвя техническа експертиза, разпитани са и свидетели от ръководството на хотела.

В родния град на загиналото дете – Рицел, са потресени от инцидента

Седмица преди пътуването до България Сара празнува 13-я си рожден ден. До последно семейството й планирало да пътува до Северна Африка. В последния момент променя плановете.

„Сара беше добър плувец. Била е засмукана много силно от тръбата, защото там е имало четирима души, които са се опитвали да я изтеглят нагоре, да я освободят от силата на засмукването, но очевидно безуспешно”, каза Тобиас Ханеман.

Разрешението за отваряне на басейн се дава от комисия

В нея участват по един представител на общината, на Районната здравна инспекция и на БЧК. Разрешението, което дават те е за водно-спасителната дейност, т.е. дали водата е годна, качествена и какъв състав има и съответно има ли спасители.

След инцидента на „Златни пясъци” обаче експертите настояват да бъде въведен и технически контрол. Искат още да има техническа комисия, която да следи изправността на басейните.

Към днешна дата 50 басейна са подали молби, за да получат разрешение за функциониране. На ден комисията може да обходи около 4 обекта. Затова и от днес започва да функционира втора комисия.