Донорството на яйцеклетки в България трябва да стане платено. Това е мнението на някои от специалистите, които работят в областта на репродуктивното здраве. Според експерти между 30 и 50 хиляди жени с репродуктивни проблеми, могат да станат майки, ако получат годни яйцеклетки от други жени.

Според специалистите в България вече има черен пазар за яйцеклетки, защото  законът не позволява да се плаща за тях. Доброволното и безвъзмездно донорство са изключителна рядкост. И пациенти, и медици признават, че спасението е в заплащането.

„Думата „безвъзмездно” би трябвало да се фиксира с някаква цифра. Защото само така ще бъде ясно и точно и няма да възникват проблеми с дарените яйцеклетки”, каза д-р Ангел  Ставрев.

В момента ин витро клиниките, заобикалят закона като компенсират финансово донора с пари за пътни, пропуснати ползи, дневни, за дискомфорт и болка в размер около 2 000 лв. Парите се плащат жената, която се нуждае от донорска яйцеклетка.

„В момента липсва единен регистър  и една жена може да дарява яйцеклетки в едни център и после в друг - многократно, а това е важно за нейното здраве. Защото процесът е двуяк - здравето е важно, като в същото време могат да се направят щастливи поне 5 майки, защото от една жена е дарила яйцеклетка, а други 5 могат да забременеят”, каза д-р Ставрев.

Според специалистите самата Наредба 28 е дискриминационна. Защото забранява на жени над 43 годишна възраст да правят опити със собствени яйцеклетки, а над 45 години да бъдат инсеменирани. Това от своя страна прави пазарът на яйцеклетки още по-голям заради огромния брой нуждаещи. Във всички други страни ин витро процедурите са позволени до фертилната възраст на жената - 45 -50 години.

Никой не знае точно колко деца са създадени у нас със сто процента донорски генетичен материал, какъвто е случаят на бебетата, износени от 62-годишната русенка Красимира Димитрова. Това отговориха от Агенцията по трансплантации на официално запитване на bTV.

От aгенцията обясниха, че не е ясно кога за първи път в България е създадено бебе по поръчка, както и колко ембриони са замразени след ин витро процедури. В момента се изготвя електронен регистър на донорите, който ще засича автоматично колко пъти и къде се използва даден ген.  

Така ще се предотврати твърде честата поява на братя и сестри, което сега е под въпрос. Обсъжда се и дали бъдещите родители на бебе от 100 процента дарителски материал да минават процедура като осиновители, тъй като в момента не минават през никакъв социален и психологически подбор. Още по темата - гледайте първа част на филма "Деца по каталог" в bTV Репортерите.