Българската православна църква чества днес Въздвижение на Светия кръст Господен – Кръстовден. На този ден църквата извършва поклонение пред Светия и живототворящ Кръст Господен. След страданията и разпятието Христови кръстът се превръща в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха. Той олицетворява жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството.

По традиция на Кръстовден се спазва строг пост. Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента. Осветява се семето за посев и се започва гроздоберът.

Хиляди богомолци от цялата страна се стекоха на Кръстова гора, за да прекарат нощта срещу Кръстовден под открито небе. Тържествената литургия под звездите беше водена от пловдивския митрополит Николай. Според легендата, под Кръстова гора е закопана частица от Кръста Господен.  

Поляните около Троицкия манастир трудно побраха всички желаещи да спят под открито небе. Православните християни вярват, че мястото е заредено с лековита енергия, която е най-силна в нощта на 13-ти срещу 14-ти септември.

В Катедрален храм „Св. св. Кирил и Методий” в Бургас днес ще бъде изложена за поклонение частицата от Светия кръст. Частицата бе донесена в Бургас на Никулден 2009 година.