Два милиона столичани - без градски транспорт. Стачката на автобуси, трамваи и тролеи в София принуди хората да се насочат към алтернативни начини на придвижване.
А властта - да търси решение - може ли да увеличи заплатите на шофьорите от градския транспорт?
Славка е ватман от близо пет години. Основната ѝ заплата е 2100 лева, а за да покрива нуждите си - дава извънреден труд.
„Виждате какви са условията в кабината - тясно е, лятото тук става 60 градуса. Извънреден труд, без почивки. Закъсняваме, на крайна станция имаме четири минути - трамвая ли да огледаме, да го подготвим, да хапнем, да пием вода, да идем до тоалетна - просто няма време“, разказва Славка.
Затова тя и колегите ѝ от наземния градски транспорт днес още от 04:00 часа блокираха всички депа и гаражи. Алтернатива за гражданите остана метрото и личния превоз.
Исканията - 15% увеличение на основните заплати, равняващо се на около 400 лева. Предложението на общината - едва 100 лева.
„Това, което ще се случи следващите седмици, говоря за намерението на работниците да преминат в ефективни стачни действия. Това означава да се спира градският транспорт изцяло в столицата и останалите градове като не само за няколко часа, а за дните, в които траят стачните действия“, заяви вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.
„Продължават да ни разхвърлят от институция към институция, което е много неприемливо за работещите. В момента приключи нашето разрешение за протест приключи и току-що обявихме, че хората са в гражданско неподчинение. Така че какви ще бъдат техните действия, ще се реши тук, на място. Хората остават. Дали ще продължат да блокират градския транспорт – да. Дали обаче ще тръгнат към ключови кръстовища – вече организаторите не носят отговорност за действията на работещите. Те са ядосани, те не са невидими“, допълни още Тодор Капитанов.
„Единственият отговор, който получихме, е от министъра на финансите, която казва, че има останали около 300 милиона в Столична община от миналата година. Не очакваме днес кметът да прояви желание да се срещнем“, каза председателят на КТ „Подкрепа“ Георги Панайотов.
От КНСБ поставиха и телефони - един за общината и един за Министерство на финансите и казаха, че линията е отворена за преговори. Телефоните обаче така и не звъннаха. Столичният кмет Васил Терзиев обаче посети гараж „Малашевци“. Но не можа да обещае на протестиращите повече от дадените 5% увеличение на заплатите.
А служителите в градския транспорт остават в готовност както за преговори, така и за ефективни стачки.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK