От левицата заподозряха, че изменението се прави във връзка с възстановените имоти на премиера Симеон Сакскобургготски. Те се заканиха да внесат предложение за промяна на закона в началото на идващата година

Гласуваният единодушно от парламента текст определя, че правото да не плащат данък 5 години, започва да тече от месеца, следващ възстановяването на имота, когато той е придобит след 99-а година. Около 100 000 души все още водят дела или имотите им не са реституирани, твърдят от данъчната администрация.

"Те не облагодетелстват премиера и всички други, които се възползват от реституцията, а ограниничава тяхното право", заяви финансовият министър Милен Велчев.

Депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков определя това решение като несправедливо: "Не бива да се забрява за конфликт на интереси, става дума за законопроект, внесен от правителството с подписа на премиера, и това засяга и него в личен аспект."

Според Михаил Миков, тази привилегия трябва да се премахме и след Нова година от левицата ще внесат предложение в парламента.