С 10гласа "за", 3 "против" и 1 "въздържал се" временната парламентарна комисия прие на първо четене промените в Конституцията, свързани с предложения от кабинета Пакт за финансова стабилност.

Измененията подкрепиха народните представители от ГЕРБ и независими депутати. Червените членове на комисията се обявиха против, а представителят на Синята коалиция се въздържа. От ДПС не гласуваха, а депутатите от "Атака" изобщо не присъстваха в залата при даването на вота.

Преди това Алиосман Имамов от ДПС предложи комисията да преустанови работа до датата на местните и президентски избори, тъй като имало опасност промените да се превърнат в обект на предизборна пропаганда.

Предложението му обаче бе отхвърлено с 4 гласа "за", 9 "против" и двама въздържали се.

Това стана причина и депутатите от ДПС да не участват в обсъждането на законопроекта.

От името на вносителите от ГЕРБ Менда Стоянова отбеляза, че едното предложение за промяна на конституцията е свързано с това установяването на нови данъци върху доходи и печалби да става с квалифицирано мнозинство, а другото - със спазването на стойностите на бюджетния дефицит.

Финансовият министър Симеон Дянков пък заяви, че заради кризата ставаме свидетели на “един феномен - страните с най-консервативна и стабилна финансова политика са всъщност онези, които първи излизат от кризата и са с най-голям растеж в момента”. Според него пактът дава предвидимост и прозрачност на фискалната ни политика и гарантира по-голямо икономическо развитие на България.

"Със закрепването на фискални правила България се лишава от възможността да реализира догонваща финансова политика и да достигнем страните от ЕС. Предлагате ни не само бедността в България да продължи, но и крайното социално разделение да се задълбочава", посочи от своя страна депутатът от БСП Янаки Стоилов.

Огнян Стоичков от "Атака" пък изрази мнение, че с измененията данъчните закони се издигат на нивото на Конституцията.

“Не приемам, че данъчните отношения са най-важни и заслужават такова внимание в основния закон на държавата”, добави той. Според него това означава "плоският данък, приет навремето със 77 гласа, да се "бетонира" и да бъде изменян със 160 гласа".

Според Румен Овчаров замразяването на преките данъци и ограничаването на публичните разходи може да доведе до финансова нестабилност. По думите му плоският данък е “временно средство, което се използва от икономики, които искат да догонят други икономики”.

“Ние искаме да го увековечим в Конституцията. Не мисля, че това е нормално”, каза още Овчаров.

Екатерина Михайлова от Синята коалиция пък посочи, че дясната формация не може да подкрепи законопроекта в частта му, която предвижда промяната на данъчните закони да се приема с квалифицирано мнозинство.

“Данъците са основен инструмент на управлението. Как ще управлява това правителство - избирате го с обикновено мнозинство от 121 депутати и след това му връзвате ръцете да променя някои видове данъци с гласовете на 160 депутати”, коментира Михайлова.

По думите й, ако това се приеме, всяко едно управление става “заложник на други интереси, на сметки, на изнудвания”.