Първанов, Доган, БСП са едно и също нещо. Това заяви премиерът Бойко Борисов в студиото на „Тази сутрин” на bTV. Синята коалиция са част от статуквото, те също са били в коалиция с ДПС, посочи премиерът по повод твърденията, че имало договорка между ДПС и ГЕРБ и цената била ДПС да подкрепи ГЕРБ на президентските избори.
Костов не беше ли в коалиция с ДПС, попита Борисов
И г-н Костов на моменти го хваща едно... точно като Първанов, много еднакви ми изглеждат - забравят кои са и изведнъж все едно сега са се родили и дават акъл, особено за икономика. Да не говорим за енергийни проекти. Ами кой даде на руснаците първи „Невтохим” Бургас - г-н Костов. Значи тогава не сме били под руска зависимост, а сега ще станем, защото изпълняваме един от трите проекта. Или президента
Първанов не знаел за "Цанков камък", за АЕЦ "Белене", не знаел за нищо
а сега дава акъл, че трябва да преструктурираме икономиката. Ами аз го правя това нещо в момента, коментира премиерът.
Борбата с незаконното застрояване, корупцията, и престъпността, както и хвърлянето на компромати срещу знакови за партия ГЕРБ личности, съвсем нормално се отразява на рейтинга на правителството. Така премиерът Бойко Борисов коментира пред спада на доверието към него и към неговия заместник - Цветан Цветанов, според последните проучвания..
Според премиера на рейтинга на вътрешния министър се е отразила компроматната война за имотите му и затова Цветан Цветанов вече не е лидер по симпатии от страна на хората. Борисов смята, че на рейтингите се отразяват също действията на правителството за борба с корупцията и срещу неспазването на законите.
Относно създаването на АБВ, той посочи, че е ясно, че това е политически проект. По повод упреците, че „заиграва” с ДПС и попитан дали ще влезе във война в АБВ за гласове от ДПС, Борисов заяви, че познава много хора бившите служители за държавната сигурност:
„Те са много опитни хора, манипулацията им е в кръвта. Разбирате я тази игра. Дори ако щеш фактът, че преди изборите как едни вестници какво пишат и как пишат, близки до ДПС, и как пишат сега. Защо не приемете, че това също е част от играта на Ахмед Доган. Да създаде това усещане в хората”, каза Борисов.
Защо при обявената среща на премиера на Турция Ердоган, след като дойде при мен Ердоган, отказа среща с Ахмед Доган, попита премиерът и уточни, че би си задал въпроса така:
Какво ли е чул Ердоган от мене за бъдещата ни работа с Доган?
По това трябва да си го обясните. Доган не е важен за нас. Всичките ни усилия са насочени не към върхушката на ДПС, а към тези граждани и мюсюлмани”, каза още Борисов и посочи проучвания, според които българските мюсюлмани имат най-голямо доверие в ГЕРБ. Борисов посочи, че не се е виждал с Доган от поне 3-4 години. По повод информациите, че богати и влиятелни хора са обсъждали ликвидирането му срещу 400 хиляди евро, Борисов заяви:
„Защо не приемете, че са издирвани с червена бюлетина на „Интерпол”. Не смятам за нужно на тези негодници да им обяснявам, които говорят такива неща, а им го пожелавам – така да работят, такива заплахи да теглят и за тях. И да видят как се чувства хората и семействата им, и близките им, и роднините им, когато четат подобни неща, на тези които са го коментирали”.
„Южен поток” е изцяло в плюс на България
„От стенограмата, която излезе от срещата на Първанов, преди няколко години, и подписването на така наречения „голям шлем”, трите проекта – Бургас-Александруполис, „Южен поток”, „Белене”, е ясно, че има междуправителствени подписани договори, които ние се опитваме, една част от тях да изпълняваме, иначе излизаме несериозна държава. По Бургас-Александруполис видяхте, че и това, което сме обещали на населението в Бургаския регион, както и премиерът Путин каза, че се съобразява с това, което имам аз като виждане по този проект, че той не е добър за България, опасен за туризма и екологията, и видяхте че въобще не го повдигна, каза Борисов.
3.970 млн. евро струват само реакторите за АЕЦ „Белене”
Събират се едни хора, решават, че ще се строи атомна централа и газов тръбопровод, но никаква конкретика по нея – колко ще струва, как ще се финансира, какво предприятие ще го прави. Все едно вие обявявате – купихме си мотор за лека кола, той струва еди колко си пари. Но колко ще струват всички други чаркове, докато тръгне тази кола да се возиш с нея, никой не казва, коментира премиерът. И затова сега е толкова трудно да предоговаряме всичко това, което се прави, посочи премиерът.
От трите проекта: Бургас-Александруполис въобще не е разглеждан, за „Белене” не се съгласихме, „Южен поток” е изцяло в плюс на България. Защото даваш територия, на която в момента има тръби, нито ще се режат гори, нито ще се правят някакви нови инсталации, просто до сегашните тръби се поставят други, обясни премиерът.
До този момент уговорката била първоначалното финансиране да се прави от „Газпром”, за да не влиза страната ни в по-голям дефицит. Засега България няма да плаща нищо.
До момента е изградена компанията, предприятието, което ще се занимава с проекта – „Южен поток-България”, акционерно дружество. То ще направи предпроектните проучвания, ще подготви работата и ще започне строителството. След предпроектното проучване ще се знае пълното трасе, колко пари ще струва и откъде ще се финансира. Това предприятие ще предложи вариантите, по които да работи, а проектът струва на България между 400 и 500 млн. евро.
"Нещо, което всяка година ще ти дава над два млрд. евро. Мисля че инвестицията е повече от добра. Същото е и с „Набуко”. И аз не случайно, в присъствието на господин Путин, три пъти подчертах, че „Набуко” е приоритетния проект за България", каза премиерът. Той съобщи, че тази седмица с Турция ще бъде подписано изграждането на интерконекторната връзка, така че да имаме диверсификация на газа през Турция.
Аз не искам да ми се дава политически знак
защото този политически знак е вид обвързаност. Две държави имат преференция от Русия – Беларус и Украйна. Ние не искаме България да е третата. Така премиерът коментира информация на ИТАР-ТАСС, че цената на газа ще падне от 5 до 7%.
„Факт е, че всички очакваха да се вдига цената на газа, помните до 28-30%. Реално ние от лятото насам, сме го свалили с 5-7%. Разковничето, където можем за крайния потребител да свалим цената на газа, се казва в посредниците, каза Борисов. По думите му отпадането им е големият ни пробив.
Разбирам, че идват догодина избори че всяка партия иска да се позиционира – така той обясни реакциите и коментарите, че „Южен поток” не е проект, изгоден за България. Но не може от три договора по два да ги спреш, реално да не вървят и да кажат, че изпадаш под руска зависимост...Всяко наше действие го съгласуваме с Европа. Ние сме независима страна, която сама може да взима решения. Но въпреки това го правим, включително те изпратиха и един холандец от този ресор, който да присъства тук, обясни премиерът. Той отрече неговият италиански колега Силвио Берлускони да е съдействал за напредъка на проекта "Южен поток".