Природозащитници се активизираха през последните дни срещу построени вече съоръжения и изграждането на нови проекти в планините. Протестите станаха по време на посещение на евродепутати, които проверяват сигнали за строителство в защитени зони.

В Смолян еколозите връчиха петиции на евродепутати, с които протестират срещу изграждането на нови проекти в планината. В момента се водят дела за изграждане на ски-влек, писта, паркинг и ресторант в района на Перелик. Екоактивистите настояват още държавата да прекрати договора с концесионера на ски зоната над Банско. Концесионерът ползвал по-голяма територия, отколкото имал право.

"Имаме три варианта - единият е да затворим курорта Банско, вторият е да затворим две трети от него и третият е да се промени Закона за концесиите, за да може да съществува. Ако искате да отидем заедно в Банско, да съберем хората, да им предложим кой от трите варианта да изберем. Такава концесия са подписали, това сме заварили. Едно от трите решения трябва да вземем", каза от своя страна премиерът Бойко Борисов.

От екоминистерството обмислят увеличаване на концесионните такси в Банско. В момента концесионерът плаща на държавата 200 000 лева годишно. Според министър Нона Караджова таксата трябва да е поне два пъти по-висока.

В Паничище снощи почти се стигна до спречкване, а поводът бе лифтът до седемте рилски езера. Според еколозите той е незаконно построен и поражда сериозни екологични проблеми в планината. Кметът на Сепарева баня Сашо Иванов обаче е на мнение, че лифтът е напълно законен, тъй като има приемателна комисия в ДНСК и удостоверение за въвеждане в експлоатация.

Евродепутатите пък обявиха присъствието на местни хора за организиран митинг и прекратиха обиколката, която правеха в района.