Над един милиард лева годишно изтичат от България, без да се облагат с данък през така наречените онлайн залагания, които в момента са напълно нелегални. Това обаче ще се промени.

Кабинетът прие проект за нов закон за хазарта. С него се създават правила за всички видове игри - онлайн, телевизионни, телефонни и sms залагания. Проектозаконът цели и затваряне на малките игрални зали, които се намират в жилищни кооперации.

Той обаче не въвежда категорични ограничения, а по-големи минимални изисквания за броя на местата в тези заведения. Сега минимумът е 20 за София, а след приемане на закона ще се увеличават на 50. В България има 4500 игрални зали и казина, като по данни на Финансовото министерство около 25% от тях са в жилищни зони.

Нито един собственик на игрална зала не се съгласи да застане пред камера, но неофициално се коментира, че тази промяна помага на големите казина.

Повече пари в хазната

Заради липсата на законов регламент електронните залагания у нас реално не трябва да съществуват, но дефакто ги има.

„Има доста игри, които по сегашния закон не се водят хазарт, но реално са хазарт, които се правят с телевизионните оператори и мобилните”, заяви финансовият министър Симеон Дянков.

На свой ред лицензираните фирми за лотарийни игри от години негодуват, че участват на пазар, в който правила, ограничения и данъци има само за  легалните фирми.

Очакванията на Финансовото министерство са постъпленията в хазната от хазарт след приемането на закона да се увеличат с около 80-90 млн. лева.

Дянков не успя да отговори на въпроса как ще се контролират в бъдеще сайтовете за хазартни игри, които се разпространяват от чужди сървъри. В момента за лицензираните хазартни оператори законът забранява да се рекламират, но за чуждите няма никакво ограничение.

В бранша се коментира, че някои от фирмите за онлайн залози са започнали да отварят и зали за залог, но без лиценз. Те заобикалят закона, като ги регистрират консултантски центрове - един вид центрове, в които ви съветват къде, как и колко да залагате.

Новите изисквания

Голяма част от игралните зали, които се намират в жилищни кооперации, в близост до училища, детски площадки, ще трябва да затворят, след като Народното събрание приеме чисто новия проект за Закон за хазарта, който правителството прие.

Той не забранява изграждането на подобни зали в жилищни кооперации, но задължава собствениците да увеличат почти двойно игралните маси и машини, което ще ги задължи да увеличат и площта на залата. По този начин преустроените апартаменти ще им станат тесни и те ще трябва да затворят, обясни финансовият министър Симеон Дянков.

Ползата от новия закон

Освен че ще се увеличат постъпленията в хазната, добрата страна на новия закон е, че средствата ще отиват за развитие на детско-юношеските школи на колективните спортове. Но не само футбол, както досега, а и за спортове като волейбол, баскетбол, хокей и други.

Всичко това обаче може да стане факт, едва когато законът бъде приет от Народното събрание.