От Триполи се иска да поеме отговорност за взрива и да плати компенсации на семействата на загиналите. Освен това Либия трябва да осъди тероризма и да се съгласи да сътрудничи при бъдещи разследвания. Ако Триполи изпълни тези изисквания, санкциите на ООН срещу страната могат да бъдат отменени.

Вчера в Лондон американски, британски и либийски представители обсъдиха атентата над Локърби и свързаните с него изисквания на Съвета за сигурност на ООН към Либия. Американски представители завиха миналата седмица, че Либия може да инфоримира около 14-и август Съвета за сигурност на ООН за отговорността си за атентата, при който загинаха всички 259 души на борда на самолета и 11 души на земята.

В интервю за последния брой на американския седмичник "Тайм" либийският ръководител Муамар Кадафи заяви, че Либия е готова в съответствие с международното право да поеме отговорност за взривяването на самолета на "Пан Ам" над Локърби през 1988 г. и да изплати обезщетения на семействата на загиналите в размер на 2,7 млрд. долара. Кадафи подчерта, че разчита в замяна международните санкции срещу Либия да бъдат свалени. Санкциите на ООН бяха временно спрени, но не и отменени, след като Либия предаде на специалния шотландски съд, заседаващ в Холандия, двама свои граждани, смятани за автори на атентата. През януари 2001 година единият либиец бе осъден на доживотен затвор, а другият - освободен.