Става въпрос за промени в Кодекса на труда. Досега неколкократно в bTV Новините сме ви разказвали за натрупани стотици дни невзет отпуск в много от институциите, например в аграрното вeдомство. Тъкмо това, според синдикатите, е причина за готвената промяна - невзетият отпуск в крайна сметка се плаща. Според социалния министър тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като работата без почивка крие опасност за здравето на служителите.
Министър Младенов се аргументира с това, че платеният годишен отпуск се дава, за да може работникът да си почине и да възстанови силите си, а не, за да трупа дните в годините, след което да поиска обезщетение за тях от работодателя си
"Аз искам да попитам, тези хора, които имат 200-300 дни неизползвани стари отпуски - рискът от трудова злополука, от професионални заболявания, рискът от това да получават болнични, заради болест е много голям. В кой интерес е това?", попита министърът на труда и социалната политика.
Работодателите подкрепят идеята на правителството.
"Според нас, това е една полезна мярка. Не е нормално да се трупат отпуски с години и накрая, ако се прекратят трудовият договор работодателят да плаща обезщетение за неизползвани годишни отпуски", смята заместник-председателят на БСК Камен Колев.
Синдикатите обаче са против. Според тях в повечето случаи виновен за натрупването на отпуск е именно работодателят. Тъй като се правят съкращения, а работата е същата - съответно хората са натоварени с повече задължения и излизането в отпуск е невъзможно. Изчисленията на синдикатите сочат, че към момента са натрупани около 1 милиард дни невзет отпуск, които няма как да се изчистят до края на тази година.
Синдикатите откриват и нарушение на конвенцията за платените годишни отпуски, в която е записано, че всяко друго споразумение за отказ от право на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно. Според социалния министърът обаче нарушение няма.
"Не може човек, който му се дава отпуска да си възстанови силите, той да не я ползва и в същото време някои от тях да си вземат болничен да ходят да копаят лозето. Това ще престане", закани се Младенов.
Все пак, в предложението на министерството е записано, че в извънредни случаи, до десет дни от отпуска ще могат да бъдат прехвърлени за следваща година.
Какво казват работещите по въпроса?
Отговор потърсихме във Враца. Кореспондентите ни там попитаха и дали една фирма ще оцелее, ако пусне всичките си служителите в полагащия им се за тази година отпуск.
Че у нас има рекордьори по неизползван с години платен отпуск, се разбра след проверки във висшата администрация преди няколко месеца. В такива случаи губи държавата. Като работодател при прекратяване на трудовия договор тя трябва да осребри неоползотворените от лицето почивни дни. Понякога става дума за обезщетения от порядъка на десетки хиляди лева. В частния сектор, и то по време на криза, картината е съвсем различна.
Във фирмата за производство на хляб, която посети екипът ни, работят 50 човека. На никого собствениците не са позволили да трупа платен отпуск с години.
"Тъй като сами сме видели и съзнаваме каква е трудоспособността на работника след използването на платения годишен отпуск”, обяснява Ирина Цекова.
Затова, според работодатели като Ирина, идеята неизползваният отпуск да се изчисти до края на 2010 г., в противен случай да се губи, не е лишена от логика. При добра организация, временното отсъствие на част от персонала няма да се отрази на производството. А и няма да се налага впоследствие да се изплащат солидни обезщетения.
По-сериозен е проблемът в сектори като полиция и съд например, където отпускът е 40 дни и ако не е взет навреме, може да окаже, че служителят ще трябва да излезе в неочаквана и дългосрочна ваканция, ако идеята на управляващите стане факт.
Следващата седмица ще има национален съвет за тристранно сътрудничество, на който предложението ще бъде обсъдено. Там взаимно ще се изслушат правителство, синдикати и работодатели. Страните ще трябва да се договорят в какъв вид и кога промяната ще влезе в сила.