От 1 октомври природният газ поскъпва с 9%, а парното - с около 5%. На това се съгласиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Първоначалната прогноза на Булгаргаз беше за двойно по-високо увеличение.

От регулаторът обясниха, че се търсят всякакви резерви в Булгаргаз, така че синьото гориво да поскъпне с 9%. Резерви ще се търсят и в Топлофикациите. В най-оптимистичния вариант парното ще поскъпне с 4%, а ако не се намерят достатъчно резерви увеличението ще е с 6,3%. От "Булгаргаз" твардят, че резерви няма и орязването на цените става само и единствено за сметка на капитала им. Той вече е намалял с колосалната сума от 65 милиона лева.

По думите на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев не трябва да се допуснат фалити на топлофикациите или на "Булгаргаз", защото това би нарушило устойчивостта на цялата енергийна система.

Но дори и регулаторът да приеме само 4% увеличение на парното, домакинствата трябва да се приговят за поне 12% по-високи сметки спрямо миналата зима. Това е така, защото от 1 юли имаше още едно увеличение на цените на парното с около 7%, което ще се усети чак когато започне отоплителният сезон. Така ако едно домакинство в двустаен апартамент миналата зима е плащало 172 лева за парно и топла вода, тази зима сметката ще набъбне до 193 лева.

Тази зима неждаещите се ще получат месечна помощ за отопление от почти 58 лева, което прави близо 290 лева за цялата зима. И тази година те ще бъдат разделени в целеви групи. Ако кандидатстващият има доход по-малък от този за съответната група, той ще има право на помощи за отопление с парно, на ток или въглища.

Срокът за подаване на заявленията за енергийни помощи изтича на 31 октомври. Миналата зима такива помощи са получили 206 000 семейства в страната.

Окончателното решение с колко ще поскъпне парното в големите градове на страната ще бъде взето до края на септември.