Статистиката на социалното министерство отчита само хората под 29-годишна възраст, които са се регистрирали в бюрата по труда.
Постъпването на работа за първи път е една от най-трудните задачи пред младите. Няколко са възможностите, с които държавата дава едно рамо за преодоляване на това препятствие. Парите са 35 милиона лева по Оперативна програма "Човешки ресурси". В началото на октомври например в държавната администрация и в общините ще бъдат назначени 1300 младежи по програма "Старт в кариерата".
Да станат чираци или стажанти са други варианти пред търсещите работа за първи път. Мярката е "Стажуване", насочена е към хората под 29.
"В разстояние на 6 месеца младите хора, които са завършили висше или професионално образование и не са имали възможност да работят по специалността си нито един ден, по този начин те получават месечно възнаграждение 300 лева плюс осигуровките, работодателят може да доплати още. Плащаме и на наставник от предприятието половин минимална работна заплата, който да е прикрепен към този млад човек, който ще стажува", обясни социалният министър Тотю Младенов.
Според социалното министерство стажантската програма дава шанс на постъпилите за обучение да останат на постоянна работа.
Интересен факт е, че до края на годината ще има модел за средносрочно прогнозиране на пазара на труда в страната. Смисълът е да се намери отговор от какви специалисти има нужда бизнесът в България и образованието да се насочи тъкмо към тези нужди. Така целта е на пазара на труда да не съществуват едновременно глад за кадри и образовани хора без шанс да работят по специалността.