Солени глоби чакат нарушителите на обществения ред в София. Това предвижда наредба на столичната община.

Санкциите ще са за всички, които решат да внесат на стадионите и в спортните зали оръжия, пиратки или други предмети, както и тези, които отиват пияни или дрогирани на мачове.

При първо нарушение глобата е от 100 до 2500 лв. При повторно обаче тя може да стигне 15 хиляди лева. За сравнение досега максимумът беше 500 лв. Новите глоби идват месец след поредния погром между агитките на „Левски” и ЦСКА. Днес част от провинилите се тогава застанаха пред съда.

На 26 февруари агитката на ЦСКА успя да гледа само едно полувреме от вечното дерби с „Левски” след като полицията я изтласка извън стадиона. Причината - погромът на трибуните. Месец и половина по-късно са задържани 10 от феновете, които са били разпознати като хулигани. Велислав Николов е един от тях.

Той беше изправен пред съда за това, че е счупил оградата пред трибуната. Неговото обяснение е, че е искал да я махне, защото щяла да нарани някой от феновете. „Беше счупена ние я изхвърлихме на пистата и общо взето това беше”, каза Велислав. Освен него още 9 запалянковци са арестувани след преглед на записите.

„Едното от лицата е осъдено миналата есен два пъти по Закона за спортното хулиганство. Към момента има 3 годишна забрана. Но е успял да влезе на стадиона”, каза Антон Златанов, Отдел за борба с хулиганството в СДП. Сред гласуваните от общината нови санкции за хулиганите вече влиза и обществено полезен труд.

Велислав днес беше оправдан, тъй като на записа предоставен пред съда се видя, че наистина само премества оградата. От Столичната полиция се заканиха, че това е първият етап от акцията срещу хулиганите и арестите по видеозапис тепърва предстоят.