Комисията за защита на потребителите започна проверки за атракциите, които се предлагат на туристите в морските курорти. Хит сред летовниците в Слънчев бряг е вместо пеша, да се придвижват с голф колички, рикши и тротинетки. Въпреки че е забранено да ги карат по пешеходните алеи, правилата рядко се спазват.

За да отдават под наем превозни средства за атракции, търговците трябва да покрият цял куп критерии.

-  Написано ли е някъде, че примерно, по този маршрут могат да пътуват, а по другия - не могат?
- Обясняваме.
- Обяснява се устно?
- И отдолу на капаците е написано къде могат да вървят и къде не могат да вървят.

По документи при фирмата, която посети екипът ни, всичко е наред.

"Вземаме лични карти, гледаме дали са пияни или не. На деца малки не даваме или ако има малки деца, родителите да си ги обезопасят", каза Марияна - служител във фирма за атракции.
Много от търговците побързаха да затворят заради камерата. Но появили се клиенти ги накараха да рискуват без да получат инструкции. Едно момче тръгна в грешната посока, а правилото при опасност да натисне спирачка научи в движение.

"На 10 години е с баща му, който по някакъв начин носи и той отговорност и настоява -  иска да го вземе, да се забавлява", заяви Валентин Билянов - управител на фирма за атракции.

Сред задължителните обяснения, които желаещите да се возят на рикша или моторетка, трябва да получат е, че е забранено да ги карат по пешеходните алеи.

"Казаха ни да внимаваме за хората, да караме бавно и това беше. Не сме видели такъв знак, че не може да се кара тук", сподели турист.

От полицията обясниха, че следят за нарушители, но рядко ги санкционират, защото трудно се преценява, кой е виновен - този, който се вози, или този, който му е разрешил да се качи.