Кадровото развитие на магистратите е основния акцент в предложените промени в Закона за съдебната власт. Това каза министърът на правосъдието Маргарита Попова при представянето на измененията в закона пред членовете на парламентарната комисия по правни въпроси.

Тя поясни, че основните промени засягат атестирането в съдебната система и провеждането на конкурсите при подбора и кариерното развитие на магистратите. Предлага се атестирането да се сведе до процедура, при която се оценяват професионалните възможности на магистратите в два
основни случая - когато стават несменяеми, и периодично на три години, поясни Попова.

Предложили сме да има атестационни комисии по региони от окръжно ниво нагоре, поясни министърът. Попова добави, че израстването във всички нива трябва да става с конкурс, а не както сега - с конкурс чрез атестиране.

Регламентира се дейността на комисията по етика и антикорупция във Висшия съдебен съвет, посочи Попова. Тя отбеляза, че се създават етични комисии на различни нива в съдебната система. Те ще събират информация за нравствените и морални качества на магистратите, поясни Попова.

За съжаление проверка за нравствените и морални качества не беше правена и може би до голяма степен този пропуск даде доста горчиви плодове, които берем в момента като държава и съдебна система, каза министърът.

Създават се и професионални екипи, които да ръководят звената на съдебната система, така административният ръководител ще си сформира екипи. Отпада мандатът на заместниците на административния ръководител.

В правомощията на ВСС е записано задължение да се заеме с натовареността на съдебната система. Прави се промяна, която позволява Институтът за правосъдие да обучава постъпващите в системата магистрати в продължение на девет месеца. Обучението ще се заплаща от държавата и ако  обучаваните не издържат изпитите си, ще се наложи да връщат вложеното в тях.