Преди месеци комплексна инспекция констатира, че в блока липсват фасадни панели, изрязани са железните парапети, унищожени са и носещи елементи на конструкцията. Мазетата са наводнени, прекъснато е електрозахранването. Заключението: сградата е опасна за живота на хората и е невъзможно да бъде възстановена. Предстоящото събаряне обаче няма да мине леко.
"Къде да отиваме? Ще направя една колиба и ще вляза вътре с лапетата, осем лапета имам", оплака се Мария Иванова.
"Този блок има болести, обаче искат да ни преместват, обаче не може да стане тази работа, щото няма къде да ни сложат, е искат да ни изпъдят от Ямбол”, допълни Хасан Златев.
54 от апартаментите в блока имат собственици, останалите 144 са общински. Част от собствениците вече подават жалби до община Ямбол срещу заповедта на кмета и настояват за обезщетение.
"Въпросът, който задават те към нас, е защо не сме си опазили апартаментите, а ние питаме защо те не са опазили реда, в крайна сметка оставаме ощетени ние - собствениците", каза Юсеин Ахмедов.
Според заповедта на кмета собствениците трябва да премахнат доброволно със собствени средства съоръжението. Ако това не стане следва принудителното му премахване за сметка на общинския бюджет.
"Аз съм категоричен, че това съоръжение трябва да бъде премахнато, всеки един е бил информиран за това какво ще се случва и с правото си на информиран избор да вземе своето лично решение", съобщи кметът на Ямбол Георги Славов.
През следващите седмици напрежението около блок 20 неминуемо ще расте. Съдействие за извеждане на самонастанилите се близо 900 роми общината ще търси от полицията.