Последното голямо ято бели щъркели се събира в Добруджа, за да поеме на юг. Над 2 000 птици прекараха нощта в района на добричкото село Василево.

Белите щъркели са първите прелетни птици, които поемат на юг и започват да се събират на по-големи ята още около 10 август. Пикът е около 26 август, когато над страната ни само за два-три дни прелитат 70% от всички щъркели от Европа.

"Необичайното на това ято е, че е твърде голямо за след пиков ден, за ден, в който би трябвало да минават малки ята по 200-300 птици, но това, което забелязахме в ятото е, че то е съставено предимно от млади птици. Предположението ни е, че това са късно излюпени малки, които са се събрали и сега хващат последния влак за Африка или казано другояче последните потоци топъл въздух, които реещите птици използват при миграцията си", обясни Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците,   

"Влакът” за тези птици не дойде днес обаче, защото слънцето се скри и заваля дъжд. И тъй като щъркелите използват топлия въздух, който им помага при прелета да не хабят много енергия, може би утре те ще отлетят на юг. Ще прелетят до Африка около 5 000 километра и само след месец престой там, отново ще поемат обратно. За да може част от тях да излюпят новото поколение. Около 4 000 двойки гнездят всяка година у нас. Глобалното затопляне и засушаването обаче притесняват орнитолозите.

"Щъркелът се размножава там, където има влажни ливади, където има места със жаби или с други животни с които се храни", пояснява Янков.  

И ако сте направили гнездо за щъркел, но той все не идва у вас, то не е защото не харесва дом ви, а защото няма с какво да се храни наоколо, казват орнитолозите.